| noone3239 a întrebat:

DAU FUNDA! Buna seara. Am un modem de internet( Romtelecom) cu o singura iesire care este conectat la un modem wireless. Recent mi-am facut o noua camera aflata la o distanta de 15 m de camera acutala si mi-am luat fir de retea ca sa imi mut modemul wireless acolo. Cum modemul de la Romtelecom are numai o iesire, raman fara internet in fosta camera. SI am nevoie in amandoua. Intrebarea e: Daca las modemul wireless in camera actuala, duc un fir de retea care sa plece din el pana in noua camera si acolo mai conectez un fir wireless va functiona? Nu stiu cum sa fac altfel, sa am internet in ambele. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De la ROMTELEFON ai putea avea un „modem" (sau router) ADSL, din care ies în mod normal mai multe fire (mă rog, el are mufe, firele le pui tu). Chiar nu-mi dau seama ce echipament anume ai tu acasă.
Era mai simplu să fi spus cum îl cheamă, și eventual și „modemul wireless" (ce-o fi aia? poate router WiFi sau WiFi access point).
Whatever, o să consider că ai o ieșire ethernet și atât. În momentul de față, cablul tău ethernet intră într-un access point. Asta se înțelege din ceea ce ai spus mai sus. Ar trebui fie să înlocuiești acel access point cu un router, din care poți ieși cu încă patru cabluri ethernet la 4 calculatoare, fie să cumperi un „wifi range extender / repeater" pe care să-l pui în a doua cameră.
Aș sugera prima variantă drept mai OK - din router ieși cu cablu de 15-20 m ethernet spre a doua cameră și acolo fie pui alt access point, fie îl bagi în PC.

| AdrenalinTm a răspuns:

Wireless nu e fir o antena wifi mai mare sa adaugi la router sau cum? daca duci un cablu http://image.programepc.com/2012/02/retea.jpg
dinasta din router pana in pc de la 15 metri distanta o sa mearga si fara wireles sau nu mai duci nici un cablu si folosesti doar wireles cu modemul de la romtelecom nai treaba

| noone3239 explică:

"si acolo mai conectez un MODEM* wireless va functiona?"