| noone3239 a întrebat:

DAU FUNDA. Buna, va rog frumos sa ma ajutati.am mare nevoie! Astazi am cumparat un router wireless TP-LINK WR741ND la care am primit un CD de instalare. Eu am net pe Romtelecom, cu modem speedtouch si faza e ca ip`ul de la romtelecom e asemanator cu cel al routerului.si nu-l pot instala. Ma gandeam sa ii fac manual setarile routerului. Sunt bagate toate firele unde trebuie. Cand bag ip`ul routerului in browser sa fac setarile nu mi`l acceseaza pentru ca n`am net, dar nu pot sa am net pentru ca am facut conectiune wan si modemu nu e instalat. iar daca conectez modemul nu mai gaseste routerul. ajutati`ma va roooooooooooog!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential, respectiv daca ai modem wireless.
Daca il ai atunci primul pas este configurarea router-ului, aceasta se face conectand modemul la pc si apoi la router(cu cablul primit) si facand setarile de configurare, sunt indicate in brosura primita cu router-ul sau le ai pe CD. Abia dupa configurarea router-ului se face instalarea internetului wireless, scoti cablul si pornesti modemul si intri prin Start/Control Panel/Network Connections/Create a new Connection si iti intra o fereastra de instalare New Connection Wizard, unde urmezi pasii ceruti. Succes si numai bine!

| CataC a răspuns:

Salut
In primul rand daca ai windows 7 fa update la firmware, il gasesti pe net pe situl producatorului, m-am chinuti vreo 2h pana sa ma prind ca nu merge din cauza asta.happy
In al doilea rand schimba ip routerului wireless, vezi in manual ca ti se explica frumos cum. Il accesezi la noul IP si e ok, nu se mai confunda cu modemul ADSL.
Il confiugurezi cu datele de logare de la romtelecom, le ai pe contract sau le poti cere la numarul de telefon de pe situl romtelecom pentru asistenta client (dac anul esti titular te-ntreaba 2-3 date, gen adres, a data nasterii, etc, ale titularui).
Daca tot nu reusesti, stiu ca suna stupid, dar dupa instalare muta cablul dintre modem si router din WAN intr-una din cele 4 iesiri de net.
BAfta

later edit: Cum n-ai net? trebuie legat LAN routerul de laptop, ai schema pe cartea tehnica. E normal sa n-ai net WAN, chair ti-as sugera sa dezactivezi wirelessul in timul configurarii. Toate setarile se fac LAN, abia la final poti activa WAN.