| ionel27ro a întrebat:

Dau funda celui care ma ajuta sa gasesc drives de windows 8.1 pentru un laptop Lenovo Ideapad 320-15AST. Model:80XV.Multumesc anticipat pentru ajutor

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Imi pare rau, nu exista... asta e pagina oficiala cu driver-ele laptop-ului ala:

https://pcsupport.lenovo.com/....../320-15ast

sus, langa operating system e un windows 10
dai click pe el si o sa vezi ca e numai windows 10
iar daca mai jos te duci la top download si apesi pe "view all" o sa obtii o lista cu software si drivere, iar daca te duci pe cipset si placa video, o sa vezi numai drivere de windows 10

ce poti sa faci:
1. solutie recomandata: renunta la windows 8.1, nu e cu nimic mai bun decat windows 10, indiferent ce spun unii
2. daca totusi nu vrei sa renunti, poti sa iei aida64 sau hwinfo, sa identifici fiecare componenta in parte si sa cauti driverele separat, mai ales pentru componentele care nu au drivere si care apar in device manager cu rosu

totusi, stiu ca ma repet, dar nu iti recomand DELOC alt windows decat ala cu care a venit laptop-ul sau pentru care a fost facut laptop-ul (daca vine fara windows), decat un windows mai nou, poti sa instalezi foarte bine toate driverele si tot sa ai probleme, mai ales ca e laptop, unde producatorul face ce vrea el, si nu isi face probleme de incopatibilitate cu alte windows-uri, pentru ca atunci nu mai raspunde de nimic

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cand producatorul nu ofera drivere oficiale pentru sistemul de operare dorit, singura varianta facila e sa cauti un utilitar de detectare drivere, care sa-ti identifice configuratia si sa-ti indice/sa descarce pentru tine driverele compatibile cu Windows 8.1.
Ca exemplul de mai jos:
https://driverpack.io/ro/laptops/lenovo/ideapad-320-15ast?os=windows-8-x64
(se recomanda sa ai preinstalat un antivirus inainte de a le folosi, pentru a nu se strecura si virusi in sistem)