| AndreiStefan1234567 a întrebat:

Dau funda. Cum sa fac un film sa nu mai consume atata stocare? Am un film 1920x1080 aproape doua ore are 3Gb si ceva aproape 4 da altul care e la aceeasi rezolutie are doar jumatate de ora in plus peste primul si ocupa 24 de GB. De ce? Il pot compresa cumva ca sa ocupe normal stie cineva de ce se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Poti folosi un program de conversie video, sau unul de editare video. Wondershare Video Converter Ultimate sau Corel VideoStudio. Poti folosi formatul mpeg-4, bitrate 12000 kbps si video type H264.

10 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Probabil formatul fisierelor e diferit. Cel de 2 ore o fi probabil ".avi" iar cel de o jumate de ora si care banuiesc ca e filmat de tine are alta extensie.
Da. Exista programe de conversie.

| JustCosmin a răspuns:

Conteaza foarte mult formatul fisierului video si bitrate-ul. CU cat bitrate-ul este mai mare, cu atat fisierul video ocupa mai mult spatiu si cu atat calitatea video e mai buna. Daca te apuci de facut compresia fisierului video, calitatea imaginii v-a avea de suferit daca nu-l setezi cum trebuie. Pune un bitrate de cel putin 12 mbps.

| Lucian2473 a răspuns:

Te referi la spatiul de stocare din telefon? Poti converti filmul in format 3GP, un format pentru telefon.
Daca e vb de stocare in pc sau aptop, poti converti filmul hd in sd si vei avea un film de numai 1 giga sau mai putin.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru AndreiStefan1234567):

Handbrake.

| NLS a răspuns:

Incearca Wondershare Video Converter Ultimate

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Si eu il recomand

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AndreiStefan1234567):

E normal tu crezi ca cei care lau creat au muncit gratis

Răspuns utilizator avertizat