| AndradaElisa a întrebat:

Dau funda! Mi se deschide unitate, dar monitorul nu cu toate ca ledul e deschis. Ce sa fac? De la ce e? Help

8 răspunsuri:
| ppllookkmm a răspuns:

Verifica daca cablul de la monitor este bagat bine in unitate

| gelu1970 a răspuns:

Incepi prin a elimina posibilitatea unui cablu defect sau monitor defect.
schimbi cablul.
daca nu ai rezultat, conecteaza unitatea la alt monitor, la tv de exemplu.
daca folosesti cablu vga te asiguri ca e conectat in mufa corespunzatoare a pc.
daca toate acestea nu iti solutioneaza nimic mergi la un service. e posibil ca grafica ta sa fie defecta.

| Andrei_Catalin_1993_t5yx a răspuns:

Prin eliminar, incepi cu ce-a mai ieftina, 1: pui alt monitor de la un prieten/prietena sau daca ai tu un TV ce il poți Connecta la PC. 2: verifici cablul ce intra in pc(pui altul de la altcineva sa vezi) 3: verifici placa video(cineva care se pricepe sau la un service ceva)

| JustStitch a răspuns:

Verifica cabul vga sa fie bine bagat in unitate si in monitor. bafta

| gomen a răspuns:

Este un cablu negru la monitor in spate. Ala trebuie schimbat. Eu am dat pe el 20-30 lei. Mai mult nu cred ca ii. Baftă!winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Care led este deschis cel de la monitor?

| AlinaElenaBrinza1998 a răspuns:

Am avut si eu problema asta cu putin timp in urma.
La mine, problema a fost la niste condensatori de la monitor.
Am facut rost de un monitor bun de la cineva si l-am conectat la unitatea mea, ca sa constat ca functiona deci s-a dus presupunerea ca ar fi ceva la unitate.

| octav005 a răspuns:

Poate nu ai cablul de la unitate la monitor bun, sa fie un pin rupt, s-au poti incerca cu alt cablu.
a doua varianta o poti incerca scotand placa video de la pc si proband cu cea onboard, daca functioneaza, sigur este de vina placa video separata sa fie arsa. etc.