| DenisCT102004 a întrebat:

Dau funda! Salut TPU,am un laptop HP,nu foarte bun,e vechi,dar,nu stiu de ce nu mi gaseste nicio retea wi fi din camera,am conectat cablul ala wi fi de culoare portocalie,mai am unul verde,si tot nu merge am un modem de ala alb,nu stiu cum ii zice,dar,ce as putea face sa mi mearga wi fi ul pe el? Daca e de la cablu,unde trebuie conectat in modem la ce jack? Lan1, 2,3 sau 4?

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Wi-Fi inseamna "fara fir" deci nu ai ce cablu sa conectezi - portocaliu, verde sau roz cu picatele mov.

Va trebui sa dai:
- model exact laptop;
- model exact router;
daca vrei sa fii ajutat.

Trebuie verificat daca atat laptop-ul cat si router-ul au Wi-Fi.

Daca e cazul, placa de retea Wi-Fi trebuie sa fie corect instalata (= driver) iar router-ul trebuie sa fie corect configurat pe Wi-Fi (daca nu e, in prima faza va trebui sa te conectezi prin cablu din laptop in router - pe una din Lan1... Lan4).