| TMAIGL a întrebat:

Dau funda!
Salut TPU!
Cred ca am o problema cu ramii, am Windows 7 și îmi consuma 1, 8 sau 2 gb fără nici un program deschis (Nu am mai instalat windows-ul de 2 ani)
In total am 16 gb ram hyperx 1600 MHz ddr3.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si care e problema? Nu ai nici o problema.
P.S. Lasati timpeniile. Eu nu am mai instalat Windowsul de vreo 5 ani. Era 7, si-a facut upgrade direct la 10, am ramas cu 10 de cand si-a facut update. Toate bune. Imi foloseste cam 4 GB cu vreo 20 de taburi deschise in Maxthon, vreo trei programe care fac backup (OneDrive si inca vreo doua), un DaumPotPlayer ca ma uit la un film, Total Commander, Facebook Messenger... probabil ca dupa startup tot undeva peste 1.5 GB haleste.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Posibil ai multe programe care pornesc la start sau ai virus sau e defect ram

| DaniTDCI a răspuns:

Probabil ai programe ce se deschid odata cu windows,+ ca windows 7 consuma foarte mult eresurse, iti recomand windows xp/vista

| UnNimeniFaraNimic a răspuns:

Am avut o problema asemanatoare+ procesorul care era la 50-60% in idle. Reinstaleaza windowsul si ai grija pe ce site-uri intriwinking laughing

| tpuuser999 a răspuns:

Am un calculator aseamantor si in momentul de fata imi consuma 2.3 GB RAM cu Firefox pornit (700Mb). Asta e Windows 7, n-ai ce sa-i faci. Daca vrei sa-ti ocupe 256Mb, instaleaza XP, sa vedem daca stie ce sa faca cu 16Gb RAM happy

| WxRo a răspuns:

Ti-ai raspuns singurel happy (Nu am mai instalat windows-ul de 2 ani)

Răspuns utilizator avertizat
| Pool77 a răspuns:

Mie-mi mananca 1.5GB cu Chrome+Whatsapp deschis.
Desigur, leptopul meu este pe carbune, insa e total ok sa manance atatea resurse.

| FlyProject554 a răspuns:

1 E posibil sati consume mult din cousa windosului... incearca sa il schimbi
2 Intra in Task Manager si uitate sa vezi ce iti consuma atat de mult si inchidele
E posibil ca la deschiderea pcului sa ti se deschida multe programe... intra in mersi config (butonul stat+R) scrii msconfig
dai la startup si acolo ai arata tot ce se deschide o data cu pc tu debifeaza de ce nu ai nevoie daca ai multe programe (15-20) e mai indicat sa le debifezi pe toate daca vrei o performanta buna OK si gata
Mult succes

| gelu1970 a răspuns:

Eu inainte am avut w7 si mi-a functionat 3 ani fara sa ii fac vreun recovery. ceea ce ai scris e aproape normal in 7. si daca ai 16 gb ram nu cred ca e motiv sa te ingrijorezi.

| danutzu96 a răspuns:

1. Nu mai folositi termenul RAMI!
2. Te duci in Resource monitor si te uiti ce aplicatie face asta.

| TMAIGL explică (pentru UnNimeniFaraNimic):

Cred ca am încins ramii de la filmele alea xxx

| TMAIGL explică (pentru GabiDumitrescu):

I-am făcut și eu update la 10 și văd ca nu mai am probleme, se mișcă mult mai bine cu 10, mersi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TMAIGL):

Nu ai pentru ce. Ai grija ca face niste figuri aiurea cu asocierile fisierilor 10-le. Oricum, e ceva minor si destul de rar. Dar enervant.