| Alexboss121 a întrebat:

Dau funda urgent va rog cum sa fac asta la un laptop dar safe? https://imgur.com/a/JpLBbFZ

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sa faci ce?
Sa afisezi task manager?

Sa urci procesorul si memoria la 100%?

| Alexboss121 explică (pentru NLS):

Nu, doresc sa fac si eu boost la GHZ speed

| NLS a răspuns (pentru Alexboss121):

Pe ce procesor?
Exista procesoare care au doar frecventa de baza, si nu suporta Turbo Boost.
Deci nu pot fi ridicate mai sus.
Nici nu au multiplicator deblocat, sa poti face putin OC manual.
OC in cazul a 99, 99% dintre laptopuri e un subiect tabu, din cauza racirii precare/insuficiente.
Ele se incalzesc oricum prea mult, chiar si fara OC.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu faci tu nimic, procesorul se ridica la frecvente mari automat, atunci cand vrea el.
Din cate am vazut eu, se ridica la frecvente de "turbo boost" atunci cand deschizi o aplicatie, ca sa mearga totul mai repede.
Procesorul tau este un Celeron N3600, cu frecventa de baza de 1.60 Ghz, asa cum scrie la tine in task manager, dar se ridica la 2.48 cand are el nevoie.