| c0pil1n a întrebat:

De 7 zile driverul placii video imi tot da crash.
Nu am facut nici-o setare, oc sau altceva.
L-am descarcat de pe site-ul amd versiunea pe 64bit de windows 10.
Ideea este ca nu am ce sa mai aleg ca sunt doar 2 drivere. Si ambele imi tot dau crash.
Se inchide ecranul singur si imi amare eroare bug splat bla bla.

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Eroarea "bug splat bla bla" nu e un cod de eroare valid.
Daca vrei sa te ajutam ar fi util daca ne-ai da informatii complete (intreg codul de eroare, modelul placii video si versiunea driverului care face probleme).

Ai facut de curand o reinstalare a sistemului de operare?
Poti reinstala ultima versiune a driverului care nu ti-a facut probleme?

| c0pil1n explică (pentru PainTech):

AMD Bug Report Tool ( nu primesc un cod de eroare sau altceva)
Se inchide ecranul 3-4 secunde si ma scoate din absolut tot ceea ce ruleaza ( jocuri, google, Youtube etc)
Am instalat windowsu acum 3 zile dar si inainte de instalare tot aveam probleme cu acest bug.
Placa video este un rx580 8gb si driverul: Adrenalin 21.4.1 Recommended (WHQL) 4/20/2021.
Mai este o versiune : Radeon™ Pro Software for Enterprise
21.Q1.2 aparut in 4/27/2021

| c0pil1n explică (pentru PainTech):

Oare pot dezactiva ca atunci cand dezinstalez un driver si dau restart sa nu isi instaleze windowsu automat driverul respectiv?
Incerc sa sterg driverele audio si le instalez pe cele de pe site-ul placii de baza dar windows-ul isi instaleaza peste ele cele integrate. Si nu pot sa scap nicicum de ele

| PainTech a răspuns (pentru c0pil1n):

Când instalezi noul driver se dezinstaleaza cel vechi.

Am avut și eu o problema cu driverele adrenaline când am instalat Windows ( https://www.tpu.ro/......alez-noua/ ), pe scurt a trebuit să instalezi și sa pornesc un joc pentru a instala după driverul.

Încearcă să instalezi o versiune mai veche a driverului.