| anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile,ecranul calculatorului meu se stinge mereu,după care se aprinde, e enervant.Să nu mai zic că undeori apar purici ca la televizor.E grav? Ce să fac?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce monitor ai? Cu tub? Sau lcd? Ce marcă?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am un monitor Philips cu tub

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

E vechi, scapă de el, si i ati un monitor Lcd care este mult mai bun, consumă putin in comparatie cu un monitor cu tub.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cam cât costă unul?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

De la 500 lei in sus, cauta si tu pe eMAG la pc garage.

| NLS a răspuns:

Testeaza monitorul la alt PC.
Daca tot asa se intampla, e monitorul, si nu mai merita reparat.
Consuma foarte mult si strica ingrozitor ochii.

Cu 360 RON + transport (sau chiar mai putin daca iei un AOC) iei un LG de 21, 5 inch nou.

https://www.emag.ro/......priceasc/c

Monitorul exact il alegi dupa iesirile pe care le ai la PC (VGA, sau HDMI...). DVI nu merita, mai bine folosesti un adaptor HDMI-DVI daca e nevoie.

Mai poate fi doar cablul defect,
sau placa video (placa mai putin probabil, dar poate are un contact slab...)

| Bizon95 a răspuns:

Monitorul e pe duca, are o piesa care fileaza
in ziua de azi monitoarele nu prea se mai repara:
https://www.emag.ro/resigilate/monitoare-lcd-led/sort-priceasc/c
320 lei 21.5"
https://www.interlink.ro/monitoare-second-hand
108 lei 17"
https://www.interlink.ro/monitoare-cu-pret-redus
110lei 19"

cred ca o reparatie costa mai mult decat atat, orice ar fi!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Du-l la ceva service d-ăla
„sunt minor, stau la sat" vorbește cu părinții tăi
nu i-ai dat o palmă cândva? big grin Poate s-o fi defectat ceva atunci!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Palmă...Da,dar asta s-a întâmplat când nu-i mai dădeam.În plsu, am vorbit cu părinții, dar au zis că o să cheme pe cineva, dar nu a venit nimeni