| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile incoace, pc-ul meu se tot opreste dintr-o data, la intervale de 10min-3 ore, fara sa arate nicio eroare. dupa ce se stinge, nu merge repornit decat daca il scot din priza si il bag la loc ulterior.desi e stins, ledul Num Lock-ului ramane aprins. l-am scanat de cateva ori si nu pare sa fie un virus. aveti idee care ar putea fi cauza si cum as putea-o remedia?

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Asa cum a zis si Alexander 90% e posibil sa fie de la sursa dar nici combinatia dintre o sursa invechita sau plina de praf nu iese din calcul.
Sufla-l si tu de praf si incearca asa.
Daca tot asa iti face schimba sursa cu una de la un prieten ca sa nu dai banii degeaba ori daca nu te zgarcesti la bani du-te si i-ati una noua.
De asemenea uitate pe placa de baza daca ai si condensatori umflati/bombati sau chiar scursi/plesniti - e posibil sa fie si asa ceva iar daca exista du-te la cineva care stii ca repara electronic piese si sa ii inlocuiasca cu condensatori noi.
Verifica ventilatoarele sa se invarta in special cel de la sursa si cel de la procesor, dar daca zici ca se opreste si nu se reseteaza teoretic ele ar trebui sa functioneze.
Daca ai si alte intrebari sau te intereseaza si alte Tutoriale despre calculatoare, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro

6 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Verifica coolerul de pe procesor... Daca inca functioneaza incearca sa il cureti de praf, daca il scoti va trebuii sa inlocuiesti pasta termoconducatoare
Se stinge pentru ca atinge temperatura critica setata in BIOS!

| Zenithf a răspuns:

Posibil ca nu ai impamantare, din cauza asta termometrul procesorului da o citire falsa si comanda oprirea de urgenta, ca sa il protejeze.
Alta posibilitate este ca cooler-ul de la procesor sa fie plin de praf si sa nu raceasca cum trebuie, atunci curata-l cu o pensula, poti sa iei ventilatorul de pe el ca sa-l poti curata mai bine.

| dany1219 a răspuns:

Placa video iti face problemewinking

| Alexander_1900 a răspuns:

Problema poate proveni de la Sursa, curentul de la priza este curent alternativ, sursa poata cadea la o alternanta a curentului. Probabil este prea batrana si nu mai duce, cere sa fie schimbata sau nu probabil nu mai functioneaza bine fur si simplu.

Daca problema nu provine de la sursa, atunci poate are legatura cu placa de baza. Ai incercat reformat? Ai incercat sa scoti bateria de la bios pentru ceva timp. Verifica si sursa in interios, poate o pulbere de praf retine asta. Succes :p

| titilev a răspuns:

In mod sigur se incalzeste
curata coolerul de la procesor pentru ca e plin de praf

| Biank_8453 a răspuns:

Am auzit ca acest lucru se poate intampla, intr-una din cazuri, daca inchizi pc-ul de la centrala. Acum nu stiu daca tu ai facut asa... poate se pricepe altcineva mai bine happy succes in remedierea problemei!