| Nouvel a întrebat:

De catva timp, la orice cautare pe net pc-ul meu cere un soi de verificare si afiseaza mesajul "activitate suspecta pe calculatorul dumneavoastra".
In timp ce eu caut... TPU, infofer, sau alte siteuri curate. E drept, merge si mai greu.
Ce poate fi? De ce acel mesaj de "activitate suspecta"?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nici macar nu m-as deranja sa caut virusi.
Reinstall Windows pe curat e cea mai sigura metoda, dupa ce iti salvezi datele importante pe un suport extern (stick, hdd extern).

Apoi, după reinstalarea Windowsul ui, bagi un antivirus (de ex Avast Free) si Malwarebytes, abia apoi accesezi HDD ul extern sau stickul, sa recuperezi datele.

| Nouvel explică (pentru NLS):

Am Malwarebytes dar free. Scanez cu el periodic si nu a gasit nimic.
Cred ca cea mai buna solutie este reinstalarea. Multumesc.

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Virus! Fă o scanare completa cu Avast free, Malwarebytes sau Norton Power Eraser!
Dacă ai aplicația Team Viewer dezistaleaz-o!

| Nouvel explică (pentru gabicoo):

Am uitat sa spun, dar am facut scanari. Nu a gasit nimic.
Nu am Team Viewer.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai o problema in browser, cel mai probabil o extensie care nu e declarata ca fiind naspa

reinstall-ul s-ar putea sa nu te ajute daca ajungi in acelasi loc

| Legion7X a răspuns:

Dacă ai scanat, și n-ai nimic nu te mai obosi. dacă instalezi windosul și apare din nou ce faci, îl instalezi de 5 ori? Și mie imi mai apare pe android activitate susupecta. Am scanat telefonul, cu avast și nimic.

https://support.norton.com/sp/ro/ro/home/current/solutions/v119031243