| BostanDaniel1974 a întrebat:

De ce 64 de bit si nu 32 bit, ce are nai mult 64 bit?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ti s-a mai raspuns o data la asta.
In 15 mai.

https://www.tpu.ro/tehnologie/ce-diferenta-este-intre-32-biti-si-64-biti/

Vezi postul lui JackR si al meu, si sari peste desteptul caruia i-ai dat funda, caci ce fumeaza - nu-i face bine.

Recapituland, cand ai un procesor ce suporta instructiuni pe 64 biti (orice procesor mai nou de 2008), poti instala orice varianta de OS doresti. (pe 64 sau pe 32 biti).

Daca ai doar 2-3GB RAM, nu te ajuta cu nimic sa bagi un OS pe 64 biti (x64).
Daca ai peste 4GB, atunci un OS pe 64 biti va putea adresa (si folosi) toata memoria disponibila in sistem.

Pe un procesor x86 (32 biti ) poti instala doar un OS x86.

Daca ai procesor pe 32 biti (x86),
si sistem de operare pe 32 biti,
sistemul de operare va putea adresa in :
Windows XP ---> 3. 24GB RAM
Windows Vista x86 ---> 4GB RAM
Windows 7 x86 ---> 4GB RAM
Windows 8.1 x86 ---> 4GB RAM
Windows 10 x86 ---> 4GB RAM
(adica va putea folosi doar aceasta cantitate de memorie, chiar daca tu ai mai multa instalata)

Programele si jocurile vor putea accesa maxim 2GB!

*************************************************************************
Daca ai procesor pe 64 biti (x64), si sistem de operare pe 32 biti,
sistemul de operare va putea accesa aceleasi cantitati de memorie ca si mai sus, chiar daca tu ai mult mai multa. Si Programele/jocurile, tot 2GB.

(de aceea sistemul de operare pe 32 biti + procesor pe 64 biti = afacere foarte proasta )
*************************************************************************
Cand ai procesor pe 64 biti si sistem de operare pe 64 biti, sistemul de operare cat si programele vor putea accesa (vor putea folosi...) o cantitate mult mai mare de memorie.

XP Professional x64 ---> 128 GB RAM

Vista Home Basic ---> 8 GB RAM
Vista Home Premium ---> 16 GB
Vista Ultimate, Entreprise, etc ---> 128 GB

Win7 Home Basic ---> 8 GB RAM
Win7 Home Premium ---> 16 GB
Win7 Ultimate, Entreprise, Pro ---> 192 GB

Windows 8 Home x64 ---> 128 GB
Windows 8 Pro, Enterprise x64 ---> 512 GB...

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Sunt ogramada de articole pe tema asta unde se explica diferenta dintre 32 bit si 64 bit.
Nu stau sa iti scriu ce poti afla tu in 2 secunde pe google.
Primul link : https://www.mygarage.ro/......-biti.html
Succes!

| RAY a răspuns:

32 de b daca ai pana in 3 gb ram
64 de b daca ai peste 4 gb ram

pai nu isi citeste memoria ram daca il pui pe 32 de b tu avand mai mult de 4 gb ram

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocurile mai noi merg doar pe 64 bit

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Pai pe 64 bit merg programele si 64 bit si 32 bit, pe 32 bit merg doar cele 32 bit, pe 64 bit calculatorul gestioneaza cantitati mari de memorie ram mai bine fata de 32 bit.
Windows -ul pe 64 bit poate fi mai receptiv cand folosesti mai multe programe si le schimbi frecvent intre ele(multi-tasking)
Windows 10, de exemplu, suportă până la 2 terabytes de memorie RAM instalată într-un singur sistem, mulțumită arhitecturii pe 64 de biți. Varianta Home

Limita teoretică de memorie RAM compatibilă cu sistemele pe 64 de biți este de 16 exabytes, doar că nu avem capacitatea de a crea un astfel de sistem.

De asemenea, există o mulțime de aplicații care se produc în variante atât pentru 32, cât și pentru 64 de biți. Chiar și când îți descarci browserul ai de ales între asemenea versiuni. Dacă te întrebi de ce se întâmplă asta, răspunsul este simplu. Deoarece încă există sisteme de operare pe 32 de biți, dezvoltatorii trebuie să le ofere aplicații compatibile.

| BostanDaniel1974 explică (pentru NLS):

Am 4gb care pot sa-l pun 32 sau 64?

| NLS a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Poti baga x64 (64 biti), insa va merge aproape la fel ca si x86 (adica varianta pe 32 biti).

x64 nu iti aduce viteza in plus daca nu ai RAM mai mult de 4GB.
Dar merita totusi sa bagi x64 pentru ca mai vine cu niste functii in plus, printre care securitate mai buna, operatii aritmetice native pe 64 biti, etc.