| thunder11 a întrebat:

De ce am 16gb de ram si imi arata ca doar 8 pot fii folositi? cum rezolv asta?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

8gb sunt folositi.
Poti face mai multa memorie disponibila doar daca eliberezi spatiu din restul memoriei (aplicatii, stocari diferite.

| dullcat a răspuns:

Te referi la spatiul de stocare? O parte e pentru functionarea programelor si alte cele, deci nu poate fi folosita toata memoria daca vrei sa ruleze cum trebuie.

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Se referă la memoria RAM, nu la stocare.

Îți zice că sunt 8 giga "used" sau "usable"?

| DonMoldo a răspuns:

Sunt o multime de tutoriale pe Youtube si tu tocmai aici te-ai gandit sa intrebi, pot fi mai multe probleme nu scrie nimeni atat cauta pe YT.

https://www.youtube.com/watch?v=zTS5RgVincI&ab_channel=TutoriAlePC