| RAY a întrebat:

De ce cand convertesc un video cpu sta la maxim si vad cam intre 80-90 de grade e ok?

Intel® Core™ i7-6700HQ 2.60 GHz, Skylake

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Deoarece conversia video este o operatiune care se executa pe procesor, nu pe placa video, din motive pe care nu le inteleg nici eu prea bine (cel mai probabil motive istorice sau de complexitate). Temperatura de 80-90 grade nu este atat de rea pentru procesor - in mod sigur se poate mai bine dupa o curatare + un cooler serios, dar problemele apar cand trece peste 90 de grade si nu mai coboara.

| RAY explică (pentru tpuuser999):

E nou are doar 20 de zile

| tpuuser999 a răspuns (pentru RAY):

Coolerul este cel venit in cutie cu procesorul, sau altul mai mare si mai scump?

| octav005 a răspuns:

Pai la conversie iti ia din puterea procesorului,
dar nu ar trebui sa se duca in 100%.
cumpara un alt cooler mai bun, fata de cel stock din fabrica si se va scadea temperatura procesorului

| RAY explică (pentru tpuuser999):

E laptop nu am cooler

| tpuuser999 a răspuns (pentru RAY):

A, da, trebuia sa-mi dau seama dupa modelul procesorului. Eu zic ca se explica atunci... laptopurile nu prea au capabilitati avansate de racire, mai ales pentru un i7 de top. In continuare cred ca nu exista motive sa-ti faci griji de temperaturi, dar stai cu ochii pe ele sau limiteaza conversia la 4-6 threaduri, sa nu stea pe toate 8.

| RAY explică (pentru tpuuser999):

In mod broswer nu trece de 30 de grade

| tacitacitaci a răspuns:

Iti recomand un cooler de laptop destul de potent. Desi 80-90 de grade pentru un desktop nu ar parea mult (desi e mult), pentru un laptop e si mai rau.
Cand randezi ceva si stii ca nu o sa stai pe laptop, iti recomand, fara gluma acum, sa deschizi geamul si sa-l pui cu fundul spre aer. 80 de grade pe un laptop e mult. Vezi ca e posibil sa ai pasta termoconductoare de la procesor uscata. Ar merita sa verifici, dar e posibil sa pierzi garantia daca il deschizi

| RAY explică (pentru tacitacitaci):

Rar fac asa ceva, in gta 5 sta pe la 60/70 de grade

| tpuuser999 a răspuns (pentru RAY):

Nici nu are de ce. Browserul cere multe resurse doar pe Youtube sau Twitch (video Full HD), si munca aceea e preluata de placa video, nu de procesor.

| George_Bulboaca_1993 a răspuns:

Pretene tu nu folosesti corect softu cu care convertesti nici laptopu rezolvarea ar fi sa te uiti la niste tutoriale gen customize windows sau install program. iar procesoru e supraincalzit pentru ca e acoperita fanta de aierisire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Cauta un encoder cu suport pentru GPU encoding. Sint o gramada.

| RAY explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce?

| RAY explică (pentru George_Bulboaca_1993):

Daca ar fi acoperit ar fi mereu suprainlazit, stiu sa folosec programul e simplu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Ca sa nu se mai incalzeasca procesorul, dooh. Encodarea cu GPU-ul e mai eficienta.