| Eduard168 a întrebat:

De ce cardul SD nu poate fi citit de telefon? L-am scos si rebagat dar deloc! Dar primeam niste mesaje in care imi zicea card SD deconectat!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motivele pot fi multiple:
- card-ul are marime mai mare de cat suporta telefonul
- card-ul nu este formatat FAT32 (trebuie formatat din telefon pentru compatibilitate)
- slot-ul card-ului este defect, nu face contact
- card-ul este defect

| gabicoo a răspuns:

Cu alt card ai încercat?
Dacă nici pe ăla nu-l citește înseamnă că buba e la telefonul tău.
Dacă citește alt card înseamnă că buba e la cardul tău!
În cazul în care nu citește nici un card dă resetare telefon adică revenire la setările din fabrică.
Dacă citește un card și altul nu încearcă să recuperezi datele de pe el cu ES File Explorer aplicație pe care o descarci din magazin play și despre care se spune că citește orice.
Succes!

| Eduard168 explică (pentru gabicoo):

Am pus cardul in alt telefon(chiar in 2) si nu este citit!

| gabicoo a răspuns (pentru Eduard168):

E clar!
Cardul tău tocmai a dat colțul.
Încearcă să recuperezi datele de pe el conectând-ul la un PC cu Windows. Dacă ai laptop îl bagi în fanta pentru cardurile SD. Dacă ai desktop folosește un cititor de carduri. Pe Windows poți folosi pentru recuperarea datelor Recuva (intalează-l trial pentru14zile).
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

1. uitate in setari, la storage daca cardul e vazut dar nu e montat
daca e vazut si nu e montat, si nu ai date pe el, atunci ai putea sa il formatezi din telefon si il formateaza la ce format intelege telefonul mai bine

2. ar trebui sa bagi cardul intr-un computer sau alt telefon si sa vezi daca merge...

daca problema a aparut la un moment dat si pana atunci a mers, atunci 99% ca e dus cardul (mai ales alea ieftine se cam duc)
1% ca s-a stricat cititorul de carduri din telefon... daca pe calculator iti merge, atunci asta e cam clar!

| Eduard168 explică (pentru Bizon95):

Mi-am luat alt card si acesta functioneaza fara probleme!

| Bizon95 a răspuns (pentru Eduard168):

Atunci e clar ca e din card