| AnonymousMLG a întrebat:

De ce chiar daca am CPU usage mic, merge calculatorul incet?
Procesor: AMD Athlon(tm) II X2 250 3.01 GHZ
RAM: 4.00 GB

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca este probabil plin, avand doar 4GB de ram.

| Crackman a răspuns:

Dupa un timp calculatorul nu mai este ceea ce a fost.
Ca un batranel... ai virusi sau aplicatii inutile ale windowsului ce ruleaza pe fundal.

| flixbuster a răspuns:

Pe un AMD Athlon(tm) II X2 260 cu 2GB RAM rulez Windows 10 32 bit - zboara.

Mai rulez Windows 10 32 bit pe un AMD Athlon X2 5000+ cu 2GB RAM foarte bine si pe un AMD Athlon X2 3800+ cu 1.5GB RAM bine (utilizatorul este persoana in varsta si face doar chestii de baza pe Internet dar nu s-a plans niciodata de performanta).

Configuratia ta ar trebui sa duca foarte bine orice de la Windows 7 la Windows 10 (ideal 32 bit dar nici cu 64 de bit nu ar trebui sa fie probleme). Depinde de ce faci tu (si calculatorul) cand zici ca merge incet. Poate face chiar atunci un update lunar cumulativ si e normal sa mearga incet. Poate copiezi zeci de GB de date pe/de pe HDD si iar e normal sa mearga incet.

Da mai multe detalii despre situatia concreta in care merge incet.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, ai hdd usage mare, adica iti ruleaza mai multe aplicatii/procese in fundal iar hardul nu prea rezista la atat strez, de aici rezulta o performanta scazuta a sistemului, verifica daca ai hdd usage mare, daca e ok atunci ai virusi