| SingleForOne a întrebat:

De ce, dintr-o data, imi apare "no video input" pe monitor? In toate celelalte zile mi-a mers bine, iar acum fara motiv, nu se mai aprinde monitorul. Cablurile sunt conectate.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Monitorul nu primeste semnal video pe intrarea aleasa.
In funtie de monitor, cauzele pot fi:
- nu este selectat bine intrarea video (din meniul monitorului)
- calculatorul nu da semnal video spre monitor
- cablul video nu face bine contact la unul din mufe (la placa video din calculator sau la monitor)
Depistarea cauzei se face prin metoda miscarii si/sau inlocuirii (cate un element, cu altul bun: monitor, calculator, cablu).

| NLS a răspuns:

In afara de cele punctate de Bula, cu care ar trebui sa începi,
Mai poate fi din cauza RAM ului, care nu face contact perfect în slot.
(sau a plăcilor de RAM incompatibile, dar nu e cazul la tine)

Daca ai epuizat variantele enunțate de Bula și tot nu funcționează, scoate plăcile de ram și introdu-le din nou, făcând eventual rocada.
Sau încearcă cu câte o placa pe rand.