| AlexDorinel a întrebat:

De ce electrocasnicele comuniste a bunicilor mei țin mai mult decât orice electrocasnic din ziua de azi?

Ce I drept astea mai noi consuma mult mai puțin curent dar e mai enervant sa te gândești ca nu tine mai mult de 5 ani un lucru

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acum tin mai putin pentru ca oferta este mare si trebuie sa se strice mai repede, pentru a se cumpara cat mai multe.

| mihai69 a răspuns:

Sunt și acum destule produse care țin ani mulți. Dar COSTĂ!
Vrei iefineală? pierzi din calitate, fiabilitate, mentenabilitate etc.

| IubescIarna755 a răspuns (pentru mihai69):

Lasă că nu tot ce e scump e și bun

| mihai69 a răspuns (pentru IubescIarna755):

Nici nu am zis asta. În schimb, cam tot ce e bun nu e deloc ieftin.

| NLS a răspuns:

Difera doar politica de marketing.
In acele vremuri, produsele erau mai scumpe, dar erau proiectate si construite sa dureze.
Piesele erau de calitate, CTC-ul era riguros. Nu ca astazi nu ar fi, dar produselepiesele sunt facute sa tina pe moment, deci la momentul verificarii totul e in regula.

Am invatat in facultate cum se proiecteaza un produs de plastic, cu balama integrata, astfel incat sa tina aproximativ xxx.xxx cicluri de deschidere.

In plus, in ziua de azi, chiar si unele firme mari, vezi Sa...ng, folosesc condensatori de calitate slaba, pentru maximizarea profitului.
(pentru a scurta durata de viata a produselor nu neaparat, caci au pierdut o groaza de bani din cauza acestei alegeri, au existat retururi si plangeri pe banda rulanta, si dupa un an au revenit la piese de calitate).

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru că lumea s-a șmecherit iar presiunea pe producători în ce privește calitatea produselor a scăzut. Cum ar mai face ei bani dacă te-ar ține acel lucru o viață întreagă?!

| Werrich a răspuns:

Se numește uzura morală planificata. Uzura morală planificată (engleză Planned obsolescence) este o politică de marketing care influențează modul de proiectare și construcție a produselor. Prin uzura morală planificată producătorii limitează deliberat durata de viață a produselor mult sub capacitățile reale tehnologice. În acest fel se asigură cererea continuă pentru mai multe produse și, prin urmare, crește profitul pe termen lung al producătorilor.

| DaniTDCI a răspuns:

De oarece în acele vremuri produsele erau mult mai calitative fata de produsele din zilele noastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai diferenta este ca pe vremea si venea un "model nou" o data la când hău. Deci unul ținea mult deoarece nu aveai cu ce sa il schimbi, nu aveai de ales si nu aveau la vânzare alte modele. In ziua de azi apar in fiecare modele noi aproape identice, iar daca luam de la toate companiile, probabil in lumea asta la fiecare 60 minute apare un model nou de frigider sau de mixer. Așa ca nu mai e in interesul nimanui sa te țină produsul 25 ani, ca ei peste un an deja au un model nou la dispoziție pe care vor sa ti-l vânda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un frigider de pe vremea lor costa cat 5 frigidere de azi. Poti sa iti iei de calitate, nimeni nu te opreste.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Un frigider de pe vremea bunicilor costa in jur de 3 salarii minime. Aveu si un mic congelator. Adică peste 5000 lei. In ziua de azi sunt mai scumpe? Eu nu stiu pentru ca ma folosesc de frigiderul părinților mei care are frumoasa vârstă de 41 ani si nu s-a defectat decât odată, a trebuit înlocuit motorul. Dar nu l-aș schimba cu unul nou. Este mult mai rece in el, daca scoți tăviță de sub congelator îngheață ușor aproape pana jos.

| badpanda a răspuns:

Depinde ce cumperi.
Doi lei dai doi lei face.

| Roberrt21 a răspuns:

Pentru ca erau facut ca sa tina.
Gândește-te, daca un producător face un anumit produs, care sa dureze sa se strice greu, el ce castig are? Ca il vinde odată si gata, însă dacă nu îl face ca sa tina l sa dureze, acel client va fi nevoit să mai cumpere odată acel produs sau altul.

| Februar30 a răspuns:

Astea de azi sunt facute mai toate in china happy cel putin alea ieftine.
Cele ale bunicilor erau facute in Ro pentru romani. Pe vremea aia nu era economie de piata ca acum, nu era oferta variata, nu era concurenta, produsele erau simple si se vindeau pur si simplu. Nu erau concepute sa se defecteze dupa un numar de folosiri, ca sa fie inlocuite si sa faca profit fabrica din nou.