| anonim_4396 a întrebat:

De ce Google Chrome are mai multe prcese deschise simultan, desi eu am doar o pagina, maxim 2 deschise?

4 răspunsuri:
| alexASP18 a răspuns:

Un proces principal pentru interfata utilizator, management al taburilor etc, un proces pentru fiecare tab si un proces pentru fiecare plugin.asa lucreaza google chrome.

| anonim_4396 explică (pentru alexASP18):

Dar asta nu inseamna si un consum ridicat de resurse? Am obervat ca fiecare proces ocupa 30-50 de Mb memorie. Deci daca le aduni, prin simplul fapt ca te uiti la desktop, si rulezi Chrome, ai aproape 1Gb de memorie ocupata. (w7). Cred ca voi folosi IE 10.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Face izolare de procese pentru extensii si tab-uri din motive de stabilitate cat mai buna. Si IE-ul face acelasi lucru inca de la versiunea 8. Astfel, vei avea sanse minime sa-ti crape tot browser-ul, ci iti va crapa doar un tab problematic. Diferenta e ca IE nu-ti consuma la fel de nesimtit, cel putin la un numar mic de tab-uri, initial.
Nu intotdeauna un consum ridicat de resurse inseamna ceva rau, mai ales cand ai de unde da, in conditiile tehnologiei de astazi, daca le indeplinesti. Pana si Windows 7 consuma cat consuma pe langa Windows XP, din cauza unui mecanism de gestionare a memoriei mai eficient, totodata pentru a rula aplicatiile mai rapid, chiar daca prin asta observi mai multe resurse ocupate. Mai multe resurse ocupate nu inseamna neaparat eficienta proasta decat pe un calculator slab, vechi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am 3gb ram si rulez W7 pe 32 de biti. Ideea este ca procesorul meu, este unul cam slabut. 2, 8 dual, dar printre primele versiuni de la Intel iesite. Mentionez ca am acelasi PC de 7-8 ani.
Daca am multe procese deschise, imediat procesorul meu se ridica 70-90%