| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi apare mesajul de eroare: java/lang/NullPointerExeption while loading exception class
java/lang/ClassNotFoundExeception, cind vreau sa deschid o aplicatie pe telefonul meu mobil. Cum sa repar aceasta eroare ca sa nu-mi apara fiind ca din cauza acestei erori nu pot deschide aplicatia dorita?

Răspuns Câştigător
| Levaio a răspuns:

Daca poti, da. Daca esti sigur ca aplicatiile alea sunt compatibile cu telefonul tau (trebuie sa fii sigur ca sunt perfect compatibile, incepand cu rezolutia - 240x320 si terminand cu layout-ul tastelor, sunt cazuri in care aplicatiile nu merg pentru simplul fapt ca o tasta e diferita - in general tastele de meniu), ai putea sa incerci un factory reset (o sa stearga absolut tot din telefon si va reveni la setarile din fabrica, asa ca n-o face decat daca esti 100% sigur ca sunt compatibile) si apoi update la java si sa le incarci din nou. Daca nu esti sigur, incearca alta versiune a aplicatiilor. Apropo, aplicatiile android nu vor merge, iar aplicatiile java trebuie sa fie compatibile cu MIDP 2.1, e practic o alta versiune de java, specializata pe telefoane mobile (e diferita de java pentru smartphone-uri).

4 răspunsuri:
| leboss a răspuns:

Ori aplicatia pe care ai downloadat-o e incompleta (dl-eaz-o de altundeva), ori ai o versiune prea veche de android. Ai putea sa-ti iei un emulator de android pentru PC (ideal unul cu 4.1.2) si sa incarci aplicatia in el, sa vezi daca merge asa. Daca merge, e de la versiunea de android, daca nu, probabil e o problema a aplicatiei, e prost codata.

| Levaio a răspuns (pentru leboss):

Al meu nu e android, e Nokia C2-01. Orice aplicatie pe care o deschid: Facebook, Jocurile, Navigatorul, altele... tot ce e pe telefon nu pot deschide. Trebuie sa sa-i dau un update la Java?

| sfart a răspuns (pentru Levaio):

Normal

| Levaio a răspuns (pentru Levaio):

Daca poti, da. Daca esti sigur ca aplicatiile alea sunt compatibile cu telefonul tau (trebuie sa fii sigur ca sunt perfect compatibile, incepand cu rezolutia - 240x320 si terminand cu layout-ul tastelor, sunt cazuri in care aplicatiile nu merg pentru simplul fapt ca o tasta e diferita - in general tastele de meniu), ai putea sa incerci un factory reset (o sa stearga absolut tot din telefon si va reveni la setarile din fabrica, asa ca n-o face decat daca esti 100% sigur ca sunt compatibile) si apoi update la java si sa le incarci din nou. Daca nu esti sigur, incearca alta versiune a aplicatiilor. Apropo, aplicatiile android nu vor merge, iar aplicatiile java trebuie sa fie compatibile cu MIDP 2.1, e practic o alta versiune de java, specializata pe telefoane mobile (e diferita de java pentru smartphone-uri).

| sfart a răspuns:

Are virusi sau cv ai anti virus? daca nu ai descarca unul daca nici asta nu merge nai ce sa faci.