| RAY a întrebat:

De ce imi arata atat de putine fps urii?
am testat 960 gtx nVIDIA pc vs 960 m nvdia laptop, ambele de 4gb, ddr5

faza e ca pe desktop in cs go imi apare 287 de fps urii iar pe laptop doar 80 de fps urii de ce? nu sacadeaza pe laptop, am dat si pe low la fel, de ce arata atat de multe pe desktop iar ca framerate arata 3 milisecunde desktop vs 12 milisecunde laptop

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

Placile video pentru laptopuri sunt mai slab. uite aici comparatie dintre gtx 960 si gtx 960m, versiunea de 2gb

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-960M-vs-GeForce-GTX-960

7 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Nu poti compara un desktop cu un laptop la perfomanta. Pe langa asta mai conteaza si procesorul.

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Cpu la ambele statea la fel categoric se vede marea diferenta nu credeam https://www.youtube.com/watch?v=PnTipp8tCc0

| Mihai1810 a răspuns (pentru RAY):

E normal sa fie asa. De ce crezi ca un laptop de gaming pleaca de la 5000 lei iar un pc de gaming de la 2500?

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Dar producatorul te minte ca cica e 960 m nVIDIA dar e la jumatate cat la desktop e minciuna asta e, dupa ce costa mai mult sunt si mai proaste, vb de racire, fps urii plus ca nu poti upgrada placa video, noroc ca am testat azi placa aia pe desktopul ala

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Is curios si cpu si ram diferea desktop vs laptop?

| Mihai1810 a răspuns (pentru RAY):

Si la cpu sunt aceleasi diferente. La rami nu stiu. Gandeste-te la marime, la diferenta de consum etc unei placi de desktop fata de una de laptop. Nu poti scoate aceeasi putere dintr-o placa care incape in palma la fel ca din una pe care abia o ti in mana (e putin exagerara comparatia.)