| Jager a întrebat:

De ce imi arata locatia gresita a domiciliului pe gps? Mi o arata cu 5-600m fata de locul unde ar trebui sa fie.
Inainte arata bine. dar daca sunt in alta parte, cum ar fi in parc, imi arata corect. Ce pot face?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

GPS-ul functioneaza pe camp liber, cu ajutorul a cel putin 3 sateliti. In case, mai ales in blocuri, nu totdeauna exista semnal direct intre aparat si sateliti, iar undele reflectate produc erori de calcul.

| DryIce a răspuns (pentru Bula):

Gps nu merge cu sateliti, nici nu exista sateliti, el prinde la antene gps amplasate pe versanti inalti (land based technology) si da 3 antene pentru triangulare. Daca acoperi partea de sus a gps-ului merge perfect, daca acoperi lateralele si lasi partea de sus libera pierzi semnalul. El prinde semnal pararel cu solul si nu vertical. Satelitii nu au existat niciodata. Nu ma crede, asta e adevarul.