| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi merge procesorul in 100% mai tot timpul chiar daca nu am programe multe in "bara" de start?

Mentionez ca am un procesor Intel 2.8 Dual, 3GB DDR2 si Windows 7 pe 32 de biti.
Am incercat cu Tune Up Utilities sa dau disable la unele programe care ruleaza in background, intrucat eu nu le folosesc atat de des.
Totusi, procesorul continua sa mearga in 70-80% mereu, ajungand deseori la 100% tinand cont ca am maxim 3 aplicatii, care nu consuma mult (gen winamp, Chrome, si cateodata YM!)
L-am desfacut, l-am aspirat si cam acelasi lucru.

Răspuns Câştigător
| Violente a răspuns:

În acest caz pot fi FOARTE MULTE cauze.
Temperaturi ridicate ale procesorului, procese care îngreunează memoria virtuala intrucat procesorul, pastă termoconductoare uscată pe CIP-ul procesorului, viruși cat cuprinde, lipsa defragmentării HDD-ului, bad.uri pe HDD si lista poate continua pană la nesfarșit.

Mai degrabă îi faci o reinstalare decat sa te chinui pană la nesfarșit, asa ai rezolva orice problemă, durează doar jumătate de oră.
Sau daca nu vrei, poti vedea procesorul care consuma cel mai mult in Task Manager.

Spor!

10 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| horia2012 a răspuns:

Descarca asta:
http://www.amltools.com/
curata registrii cu el:
("scan", termina "fixAll"
"disk cleaner", start, "delete selected")
- descarca-l pe asta, gratis:
http://kingsoft-pc-doctor.soft32.com/
Fa o scanare si cu el, optimizare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am revenit cu detalii :
Am windows 7 original, insa fara update-uri. Anitivirusul isi face update automat, scanari am dat, si nu am gasit nimic. Iar defragmentarea o fac destul de des, mai ales C-ul.
Am setat si din Tune Up Utilities "turbo" in care imi inchide programe din background.
Totusi, daca tin calculatorul 2h sa zicem, deja e in 100% si nu am deschise decat 2 maxim 3 aplicatii.

Alte răspunsuri
| IT4Ever a răspuns:

Verifica totusi cu pc wizard ce temperaturi ai la procesor.

| Beretta a răspuns:

Foloseste task manager (ctrl+alt+del), la processes si vezi ce consuma cel mai mult si spune-ne numele procesului/programului

| Happynesssss a răspuns:

Se mai face si o formatare regulata la 6 luni sau hai 1 an dar e multicel. Vezi poate ai multe programe care ruleaza ascuns, mai dezinstaleaza din ele vezi cate procese ai cand il pornesti etc etc.