| hUnTERRRRRR a întrebat:

De ce mi se restarteaza pc de multe ori? Cateodata nici in windows nu intra si isi da restart.
Altadata stau 20 min pe csgo si se restarteaza
Am reinstalat windowsul si aceeasi poveste.
Tin sa mentionez ca si cand reinstalam windowsul m-am chinuit pentru ca si acolo se dadea restart la pc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. testeaza cu alta sursa in prima instanta.
2. testeaza cu alt HDD.

Restart in timpul instalarii Windowsului obtii daca HDD-ul e defect, sau daca sursa are probleme.
(sau atunci cand kitul de instalare e corupt, sau stickul defect)

3. verifica sa fie infipte bine in slot placutele de RAM (desi daca acesta ar fi motivul, fie nu ai avea imagine pe ecran, fie ai primi erori, eventual bip-uri sonore, sau freeze.)

4. Daca in idle ai 30 grade, si se reporneste chiar si din stadiul de idle, daca acea temperatura chiar e reala (Atentie - poata fi fals afisata, daca senzorul e defect),
repornirea nu are nici o legatura cu supraincalzirea.

| hUnTERRRRRR explică (pentru NLS):

Sursa am schimbat-o si tot la fel face, o sa incerc sa dau un reinstall la windows si sa formatez si date D poate e vreun virus.
Daca nu o sa incerc un ssd

| NLS a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

""Am dus la un service si acolo a mers perfect, l-am adus acasa si aceeasi poveste, ma gandesc la cablul DVI sa fie stricat.""

1. incearca cu alte cabluri

2. ai incercat la alta priza din casa?

3. schimba tastatura, eventual si mouse-ul
Am avut in 2010 o problema foarte asemanatoare cu PC-ul fratelui.
O tastatura cu defect (probabil se scurtcircuita) dadea freeze, sau restarturi la cateva minute dupa pornire, sau scria uneori singura

(si am inceput sa observ ca scrie singura uneori dar nu am mers atat de departe sa ma gandesc ca tot ea e vinovata pentru restarturi si freeze.)

| hUnTERRRRRR explică (pentru NLS):

Da am incercat cu orice fel de prize si cabluri de alimentare laughing, ramane hard ul cred
Am instalat un program de autoshutdown intr o seara si dimineata m-am trezit cu problema restartarii.

| hUnTERRRRRR explică (pentru NLS):

Ma gandesc la hard disk pentru ca si cand incerc sa copiez ceva pe stick se copiaza mult mai greu fata de inainte.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Imediat dupa ce calculatorul se restarteaza, intra in BIOS si verifica temperatura procesorului (CPU).
Daca ai temperatura ridicata (peste 50 grade la procesor Intel si peste 65 grade la procesor AMD), atunci inseamna ca racirea procesorului nu mai functioneaza cum trebuiesatisfacator, probabil din cauza prafului depus pe radiator.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Bula):

Pai am verificat cu core temp, si avea 29-30 grade in idle, pentru ca cateodata ma mai lasa vreo 10 minute in windows

| Bula a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Ti-am spus: IN BIOS, imediat dupa restartare!
Cand este in idle, atunci are temperatura mica.

Mai pot fi si alte cauze de restartare, cum sunt:
- memorie RAM defecta
- probleme la placa de baza
- problema la sursa de curent
- alte probleme hardware
dar pentru depistarea problemei trebuie testat riguros sistemul, cu boot-are de pe alt suport (nu cu Windows-ul instalat!

| hUnTERRRRRR explică (pentru Bula):

Pai si unde imi arata mai exact? la advanced, main sau?

| Bula a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Trebuie sa cauti prin intreg meniu.
De obicei, temperaturile se afla in capitolul care contine "Power", "Energy" sau asemanator.
Fiecare BIOS difera in functie de producator si versiune.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Bula):

Am dus la un service si acolo a mers perfect, l-am adus acasa si aceeasi poveste, ma gandesc la cablul DVI sa fie stricat.

| Bula a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

In acest caz, mai probabil este sa ai contact imperfect pe linia prizei.
Verifica contactele prin miscarea stecherului, al mufei bagate in sursa etc. Unde se restarteaza, acolo e problema.
Cablul DVI nu prea are cum sa faca asemenea problema, doar daca face scurtcircuit major si placa video nu este protejata.

| RAY a răspuns:

Hard disk stricat

| hUnTERRRRRR explică (pentru RAY):

La asta ma gandesc si eu, am schimbat sursa si tot la fel se intampla.
am incercat cu alte cabluri de alimentare si tot la fel

| Eugen80 a răspuns:

Ori sursa, ori placa video, ori vreun cip de genul northbrige care se incinge prea tare.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Eugen80):

Aseara am uitat pc aprins si ma gandesc sa fie de la asta, ca il tinusem de ieri dimineata aprins

| Necunoscutu92 a răspuns:

Schimba pasta de la procesor se încălzește prea tare și fa curat in unitatea zic din experiență

| hUnTERRRRRR explică (pentru Necunoscutu92):

Curat am facut, tot degeaba, pasta intr-adevar nu am schimbat-o de mult dar am 29-30 grade in idle la procesor, crezi ca ar fi de la pasta?

| floreadan a răspuns:

E posibil sa faca asa de la procesor, poti incerca schimbarea pastei.