| Lioana a întrebat:

De ce nu am internet pe telefon cand imi dau hotspot de pe laptop?
Activez optiunea Mobile Hotspot la un laptop cu Windows 10 si care are conexiune la internet prin cablu, imi apare ca sursa pe telefon, ma conectez la ea dar imi spune la status "Conectata, fara internet". De ce? Ce pot face ca sa am internet prin WIFI pe telefon primit de la laptop?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Posibil sa fie o problema cu setarile din retea. Si orice ai face, fara a avea asistenta de la specialistii care sunt de la firma la care esti cu netul, nu vei reusi.
Eu am patit ceva asemanator cu modemul meu de la Orange, fiind la sat, cu semnal mai slab, cadea netul des, si mergea foarte incet. Am sunat la ei, au venit doi specialisti, au facut vreun sfert de ora masuratori cu aparatele lor, au ajuns la concluzia ca e o problema, o lungime de banda nu functiona normal, au plecat, in cateva zile am primit raspuns de la ei, si dupa alte cateva zile, problema a fost rezolvata.
Poate ca ar fi bine sa suni si tu la cei la care ai netul, si sa spui ce problema ai. Cine stie, poate gasesti un raspuns, sau, poate vor stii ei ce sa iti spuna ca sa rezolvi problema.
Un lucru e sigur, si o stiu de la un expert in retele de net, care a pus la punct reteaua de calculatoare dela Universitatea de Vest din Timisoara: lucrurile in ce priveste netul sunt atit de complexe, incit e de mirare, e un miracol ca functioneaza. El, care stia cum stau lucrurile, ridea cand vedea pe cineva ca se supara ca netul merge mai greu, sau apar erori, si mereu asta spunea: e o minune ca functioneaza, si ar trebui sa ne bucuram ca functioneaza, nu sa ne suparam atunci cand mai apar probleme happy.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Deci nu ma lasa RDS-ul sa dau hotspot? Ce urat!
Ei oricum mi-au dat un modem WI-FI la care nu merge internetul prin WI-FI. Poate fi vazut si ma pot conecta la el dar si acolo apare ca e conectat, fara internet. Acea optiune de WI-FI se poate utiliza doar contra cost si nu m-am abonat la ea.
Mi-am legat routerul meu NON WI-Fi la acel modem dar nu credeam ca nici din laptopul meu nu pot scoate internet utilizabil prin WI-FI. Sigur nu e o problema de Windows?

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Daca ai aceeași problema la modem cu wi-fi-ul, atunci sigur e de la cei de la RDS, e vorba de setările modemului pentru internet. Din cate am înțeles, daca vrei wi-fi, plătești. Si, da, e urit! Eu zic totusi sa suni la ei sa vezi ce e, si îți vor spune cum stau lucrurile, iar daca chiar e o eroare de la ei, o vor rezolva, iar daca e totul ok si nu e nici o problema, ceea ce nu prea cred, atunci știi ca problema e din Windows.

| Lioana explică (pentru cristi202):

M-am conectat cu laptopul la o retea WI-Fi a unei cunostinte si imi face la fel cand vreau sa dau hotspot de pe laptop.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Atunci problema e din Windows.
Sau din setarile telefonului pentru net si/sau wi-fi.

| Lioana explică (pentru cristi202):

La setarile telefonului nu sunt probleme ca la alte surse se conecteaza cu succes. Windowsul e problema dar nu stiu cum s-o rezolv.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Eu cand dau de probleme in Windows, si nu stiu sa le rezolv, daca sunt stringente, si importante, reinstalez Windows-ul, nu e cine stie ce treaba complicata ca inainte, am mereu dvd-ul cu kitul de instalare in calculator, mut tot ce e in C:, documente, video, muzica, tot ce am downloadat (acolo mi se salveaza), salvez bookmarkurile, am o lista cu driverele si programele ce trebuie sa le instalez, am un folder cu set-up-urile lor, asa ca mi-e relativ usor, e o procedura stabilita deja, in mai putin de doua ore calculatorul e ca nou happy.
Ar trebui sa intri in Device Manager sa vezi cum stai la capitolul wi-fi, poate e vreo problema la driver, acolo vezi imediat daca e ceva. Altceva, nu stiu ce poate fi... Chiar atit de expert nu sunt.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Eh, asta nu pare genul de problema pe care o rezolvi prin reinstalare de windows. Eu reinstalez Windowsul cand incepe sa dea erori, ecran albastru sau sa nu mai functioneze anumite programe care mergeau inainte.
In acest caz e vorba de o optiune care nu mi-a functionat niciodata. Ce vreau sa stiu e daca altii au activat aceasta optiune din Windows 10 si daca le-a mers. Poate ca e o problema a kitului de Windows nu a Windowsului instalat. Sper ca intelegi ce vreau sa zic.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Nu prea inteleg. Care e diferenta intre kitul de Windows, si Windows instalat?

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Kitul de Windows include drivere, programe etc iar windowsul include doar cu ceea ce vine windowsul

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Mersi, RAY, acu pricep!
happy

| Lioana explică (pentru cristi202):

Kitul de windows e ceea ce ai pe CD-ul de instalare (softul). Windowsul instalat e cel care functioneaza pe PC si contine si drivere si programe, poate si virusi. big grin
RAY le-a inversat.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Daca e cum zici, nu are cum sa fie din kitul de windows, in kit se presupune a fi totul ok, doar daca e o versiune piratata pot aparea asemenea probleme. Ideal ar fi sa te intorci la versiunea la care a mers ultima oara. Desi asta poate insemna un pas inapoi, cam ceea ce pentru mine ar fi sa ma intorc la Windows XP, pe care in unele privinte inca cred ca a mers mai bine, si de aceea il regret happy. Sau sa incerci "the best", ultima versiune de Windows, in speranta ca problema nu va mai aparea.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Bine ar fi sa fie așa cum zici. Sa fie Windows-ul perfect macar la instalare.
Versiuni piratate nu folosesc pe niciunul din sistemele mele de operare iar Windows 10 e singurul care oferă această opțiune.

| venividivici2017 a răspuns:

Dar nu este mai simplu sa folosesti un router pentru laptop si telefon? Probabil nu ai facut setarile asa cum trebuie, uita-te pe Youtube la tutoriale!

| Lioana explică (pentru venividivici2017):

Folosesc router dar nu e wi-fi, deci la telefon nu merge. Nu ma pune sa caut acul in carul cu fan! Nu exista chiar la orice problema tutorial. Crezi ca n-am cautat inainte de-a intreba? Am cautat dar niciunul nu mi-a fost util.