| Malakay69 a întrebat:

De ce nu ma lasa sa ma conectez la internet WI-FI de pe pc si nu am optiunea sa il activez?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

PCurile nu au montate "din oficiu" dispozitiv de comunicare wi-fi, fiindca se considera ca e mult mai rapida este comunicarea prin cablu, pe retea.
Daca totusi vrei sa comunici wi-fi, atunci ai 2 posibilitati:
1. Montat in PC o placa wi-fi
2. Folosit un modul wi-fi pe USB.
Insa, ambele vor functiona mult mai lent pe internet, decat conectat pe cablu!

| anonimg a răspuns:

O unitate de pc va avea wi-fi numai dacă îi vei vei cumpăra o placă de rețea wireless (wi-fi) (exemplu: https://altex.ro/placi-retea-calculator/cpl/ ). O astfel de placă se instalează pe placa de bază, lângă placa video.

Sau mai simplu poți să cumperi un stick wireless care să emită wireless și să poți să te conectezi cu telefonul la internetul din PC. (Exemplu: https://altex.ro/adaptoare-wireless/cpl/ ). Îl introduci într-o mufă usb din pc și va emite wireless.

Dar eu cred că trebuie să ai în casă un router wireless la care este conectat pc-ul. Și dacă ai un astfel de router, atunci nu îți mai trebuie nici placă wireless și nici stick-ul acela. Te poți conecta direct la router.

| NLS a răspuns:

Doar unele placi de baza noi contin placa de retea wi-fi.

Le recunosti usor, caci in spatele ei, in zona conectorilor, trebuie sa aiba asa ceva:

https://static.gigabyte.com/....../21281/Png

vezi acele doua mufe (aurite in cazul de fata) cu filet?
Acolo trebuie insurubate antenele, vin si ele cu placa de baza.
Daca nu ai acele doua mufe, placa ta nu are integrat un modul Wi-Fi.

Pentru celelalte, adica marea majoritate, trebuie sa cumperi o placa de retea Wi-Fi, pe care o introduci in PC intr-un slot PCIex, sau poti cumpara o placa de retea Wi-Fi sub forma de stick USB.

Si in afara de placa in sine, trebuie sa ii instalezi DRIVERUL.
Driver pe care il gasesti pe pagina producatorului placii de retea (daca trebuie sa cumeri o placa)
sau pe pagina placii tale de baza, in caz ca te afli in primul caz, si placa ta vine cu placa de retea WiFi.

Acestea sunt cerintele pe care trebuie sa le satisfaca calculatorul.

In afara de asta, modemul tau (cu router integrat), trebuie sa aiba si functie de WiFi.
In principiu TOATE AU aceasta functie in ultimii 15 ani, dar nu pot sti ce modem din 1900 toamna ai tu.

Cam acelasi lucru l-a spus si anonimg, doar ca in ultimul paragraf bate campii.

Nu e suficient sa ai un modem+router WiFi, trebuie sa ai o placa de retea WiFi in PC (fie integrata in placa de baza, fie ca o placa conectata in PCIex, fie ca stick).

Altfel calculatorul nu poate primi internet fara fir, trebuie sa te conectezi prin cablu Ethernet.
Ai nevoie de un emitator (modem+router cu functie WiFi),
si de un receptor WiFi, adica placa de retea din calculator, cu functie WiFi.

| VoidEternal a răspuns:

Probabil nu are placa de rețea wireless sau nu sunt drivere instalate.

| cfrtobias a răspuns:

Inainte puteai la PC?