| tteo91 a întrebat:

De ce nu pot instala windows 10 de pe dvd? Cand dau sa bootez din bios, imi arata stema aia a windows-ului 10 dar dupa cateva secunde, cam dupa 30 de secunde, se restarteaza. Pe laptop vad ca amers sa-l instalez, acum vreau sa-l pun si pe desktop dar tot isi da restart. Stie cineva de ce, sau trebuie facut din bios sau ceva?

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hmmm, ciudat. Incearca alt kit de W10. A, sa nu uitam - firmware-ul SSD-ului si BIOS-ul placii de baza sa fie la zi. Prin 2012 am avut si eu ceva problemute cu un SSD si W7, s-a rezolvat repejor cu update de BIOS/firmware.

| doctorandus a răspuns:

Exista doua versiuni de Windows 10 pentru consumatori: Home si Pro. Functie de la ce Windows ii faci upgrade, poti folosi doar una din cele doua versiuni.

| TheImpaler a răspuns:

Incearca de pe stick. cauta un stick de 8 gb si fa-l bootabil cu rufus.

| TheImpaler a răspuns:

Si verifica sa ai minim 1gb memorie ram

| tteo91 explică (pentru TheImpaler):

Am vreo 6 gb memorie ram. e pc calumea. Dar nu inteleg de ce nu pot instala si asa nervi imi face, imi vine sa-l arunc de la etaj. N-am stick usb momentan. Dar trebuia sa mearga si dupa Cd/ ca asa l-am pus si pe laptop. Nu intleg, nu suporta placa de baza sau ce o avea.

| TheImpaler a răspuns (pentru tteo91):

N-are treaba cu placa de baza. incearca sa-l instalezi cu calculatorul pornit. din my computer dai pe windows, next, install etc. o sa-ti puna win vechi intr-un fisier windows old. il stergi tu pe urma.

| tteo91 explică (pentru TheImpaler):

Nu merge nici asta, am incercat. Merge pana intr-un anumit punct. Adica instleaza filele alea si cand isi da restart si imi intra inapoi in windows imi, imi apare eroare plus ca imi sterge si chestia aia de la windows7, zice ca nu il am activat si trebuie sa-l activez din nou.

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo91):

Ehe, hehe. Pai stai asa... tu pe laptop aveai licenta? Ce kit incerci sa instalezi? AI licenta la W10?

| tteo91 explică (pentru KodrutZ):

Da, e un laptop nou, luat in urma cu vreo 3 luni, licentiat pe windows 8, dar de atunci s-a pus windows 7 pe el, fara licenta originala.Si acum i-am pus windows10, a mers si e tot fara licenta. Pe desktop de ce nu pot face asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo91):

Hmmm, foarte interesant. Incearca sa pui BIOS defaults, posibil sa ai activat secure boot sau ceva de genul pe desktop.

| tteo91 explică (pentru KodrutZ):

N-are nicio legatura ssd-ul cu windows-ul?, trebuie setat ceva din bios sau e ca si la windows 7? Pe laptop e pus pe un HDD, dar pe desktop folosesc un ssd.

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo91):

Daca ai si SSD si HDD in sistem, recomandarea mea e sa deconectezi SSD-ul cit timp instalezi Windowsul.