| Florin_Denisov_1978 a întrebat:

De ce oare au crescut prețurile la plăcile video așa mult?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In primul rand, datorita minarii criptomonedelor (bitcoin dar si altele)
Si in al doilea rand, munca de acasa a determinat cam TOATE companiile si persoanele private sa achizitioneze hardware suplimentar.
Plus scoala de acasa.
Plus timp liber mai mult, care se traduce in jucat la calculator sau console.

Cea mai mare problema sunt placile video si sursele.
Restul componentelor se gasesc si nici nu s-au scumpit prea mult.
Eu stau in Germania, si astept din decembrie sa gasesc o sursa de la un producator respectabil la un pret decent (400 euro n-o sa dau pe una).

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca exista minarea, de asta sau scumpit, cerere vs oferta =pret mare, nr limitat

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai dat funda cuiva care crede dar nu stie
ese NUMAI din cauza bitcoin-ului care ajunsese pe la 3mii de $ si acum o saptamana a sarit BINE de 60mii
din cauza asta nu se gasesc placi video decente de ultimile doua generatii cel putin, ca sa nu mai vorbim de masini de hash care nu se gasesc de asemenea, DELOC

iar preturile depind de 2 lucuri:
1. cerere, daca cererea e foarte mare si productia nu e limitata atunci se v-a vinde in draci si preturile vor scadea in draci (masti chirurgicale... la inceputul pandemiei ajunsesera la 10lei una, acum gasesti si sub 20 de bani una:
https://www.emag.ro/......D5Q9VMMBM/
8lei 50 de masti... WOW)
2. la placile video in particular productia e limitata, fabricile care le produc nu sunt asa de multe, insa problema e ca e o investitie enorma sa deschizi altele si nimeni nu face asta doar pentru ca acum e o perioada cand se vand bine
asa ca... se mareste pretul

| romeo78 a răspuns:

Pentru că există criza de cipuri, datorită creșterii de dispozitive media din ultimul an de zile.
Uzine auto au fost nevoite să suspende activitatea din lipsa de cipuri.