| BostanDaniel1974 a întrebat:

De ce pe windows 10 se incinge laptopul si pe windows 8.1 de abia daca se incalzeste putin

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Ai dreptate

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vei folosi cu w7, atunci va ramane chiar rece.
Doar MS stie (?) cu ce a mai incarcat w8-10 de se infierbinta lumea din cauza lor.

| gelu1970 a răspuns:

Daca ii faci optimizarile de rigoare nu ar avea de ce sa aiba temperaturi ridicate.
presupun ca laptopul, fizic vorbind, e curat, si pasta termica nu e foarte veche.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

W10 cere mai multe resurse, automat pune procesorul mai mult la treaba. Depinde si cat de vechi e laptopul, folosirea lui. Daca ai o configuratie optima pentru 8.1, ramai pe W8. happy

| HadesSs a răspuns (pentru Roxin):

Procesor sau SoC de 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid
RAM: 1 gigabyte (GB) pentru 32 de biți sau 2 GB pentru 64 de biți
Spațiu pe unitatea de disc: 16 GB pentru SO pe 32 de biți; 20 GB pentru SO pe 64 de biți
Placă video: DirectX 9 sau o versiune ulterioară cu driverul WDDM 1.0
Ecran: 800x600

Windows 8.1
Procesor. 1 gigahertz (GHz)* sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2
RAM. 1 gigabyte (GB) (pentru 32 de biți) sau 2 GB (pentru 64 de biți)
Spațiu pe hard disk. 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)
Placă video. Dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9, cu driver WDDM
Care e diferenta, eu stiu ca win 10 cere mai putine resurse happy

| Roxin a răspuns (pentru HadesSs):

De acord cu tine, datele oficiale sunt corecte. Insa, nu stim ce are omul instalat pe laptop, nu stim cum il foloseste, cat de bubuit e. happy

| HadesSs a răspuns (pentru Roxin):

Ai dreptate

| syg01 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie ori leptopul trebuie curatat. Mie dupa 10 minute de la deschidere frigea si facea ca avionul. Si W10 ( Windows 10 ) consuma mai multe resurse.
Eu ti-as recomanda windows 7.