| anonim_4396 a întrebat:

De ce peste tot aici vad, ""pai in gaming nu iti trebuie un i7 nu ai ce face cu el", dar la PC spec, la multe jocuri am vazut ca cer i7, cum ar fi Watch Dogs, Amnesia A machine for pigs "parca" si altele. Daca un i5 e destul, astia de ce anume cer i7?

9 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

nici un joc nu foloseste cele 8 thread-uri pe care le are i7 de aceea i7 este egal cu i5 in gaming

| Seby90 a răspuns (pentru SouLIce):

Care i7 are 8 threaduri, lol?

| sltlp a răspuns:

Ei oricum exagereaza pentru ca stiu ca o sa vina si ala cu pentium 4 sa incerce...
Si i5 si i7 is tot quad-core. Jocurile nu stiu sa foloseasca HT. asta e si de marketing. Iti garantez eu ca atunci cand incepe un joc si vezi nVIDIA sau radeon, ghici cine a sponsorizat. Idem si la cerinte cu cpu, sa mai faca putina reclama, sa mai castige ceva-ceva.

| SouLIce a răspuns (pentru Seby90):

Http://ark.intel.com/......o-3_90-GHz
i7 are cate 2 thread-uri pe nucleu.
Toate proceasoare i7 incepand cu generatia a 2-a au hypre threading

| Seby90 a răspuns (pentru SouLIce):

Sunt jocuri care merg cu 4 core si multi thread. Multi thread doar pregateste datele

| SouLIce a răspuns (pentru Seby90):

Cum zice si sltlp chesiilea asta sunt doar de marketing, in realitate jocurile nu folosesc toate cele 8 thread-uri
Te contrazic, hyper threading nu pregateste datele, aceasta tehnologie permite nucleului sa faca cate doua sarcini simultan

| Seby90 a răspuns (pentru SouLIce):

Eu stiu ca le pregatesc pentru core pentru a fi procesate ca sa nu astepte altele de la acelasi thread, astfel castigand un pic de performanta, poate acel hyperthreading se va cunoaste peste 10 ani cand procesorul va fi depasit, si fata de un quad similar acesta va performa mai bine.

| sltlp a răspuns (pentru Seby90):

Nu cred ca pregateste nimic. si sa iti explic de ce. Eu am un i7 gen II-a. Daca rulez un joc cu task manager-ul deschis(de obicei tin 2 monitoare) thread-urile ce indica utilizarea la HT nu sunt prea utilizate, ba chiar foarte putin. In multitasking insa diferenta se vede fata de un i5(cel putin asa mi se pare mie...). Dar cand folosesc vegas, cinema 4d si astea, toate is in 100%.

| hp8510p a răspuns (pentru Seby90):

Are 4 nuclee fizice si inca 4 virtuale