| anonim_4396 a întrebat:

De ce scoate frigiderul acel sunet specific atunci când este în funcțiune?
Ce anume îl declanșează și la ce folosește?
Știu că unora o să vi se pară puerilă întrebarea dar până acum nu m-a interesat acest aspect. big grin

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că are piese în mișcare care transmit vibrații.
Motorul are rulment, rotor, stator, e condensatorul cu pompa care distribuie agentul frigorific, pe scurt o carte tehnică a unui frigider și vei fi uimită cât de complicat mecanism are.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca un dispozitiv numit condensator functioneaza si distribuie ''frigul'' in frigider. Inca nu au ajuns producatorii destul de avansati incat sa faca un condensator intreg silentios.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Un frigider are 2 sunete "specifice":
1. Zgomotul compresorului in functiune - care se aude "amplificat" daca radiatorul nu este fixat perfect (amortizat).
2. Pocnituri - care sunt cauzate de dilatarea /condensarea partilor metalice (placa de racire sau tabla interioara).

| CassiusAlexander a răspuns:

Bate Crivățul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunetul nu folosește la nimic. Are un motor în spate care recirculă lichidul frigorific.

| anonim24248 a răspuns:

Se porneste un motor/ventilator ca sa raceasca frigiderul.