| IonutX197 a întrebat:

De ce se aude cateodata o pocnitura ceva gen la cateva secunde in unitate si se blocheaza instant imaginea, de parca ar forta sa se dea restart, pasta la procesor este?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Nu este vorba despre nici o descarcare electrica. Daca se intampla asa ceva in sursa de alimentare se inchidea pc-ul instantaneu.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu pasta! Cred ca este un condensator electrolitic de pe placa de baza. Poate fi si alta defectiune. Numai la un service se poate rezolva.

| IonutX197 explică (pentru Salontanul):

Mi se pare ca se aude din hard cand ma apropi de unitate, ca nici hard-ul nu e cine stie ce, uite am schimbat mufele intre ele de la hard si acum vad ca merge nu se mai blocheaza chiar nu stiu ce sa zic, daca ar fi condesator ma gandesc ca nu mai mergea deloc, deci isi mai da si rr cateodata...

| dannyel86 a răspuns (pentru IonutX197):

Daca face un clic si apoi se blocheaza, e posibil sa fie de la hard.
Da-i o scanare pentru bad-uri.
http://www.ariolic.com/disk-scanner/

| Arthiom a răspuns (pentru Salontanul):

Nu are cum sa fie vorba de un condensator, ala crapa o data, scoate fum si gata. Nu mai crapa iar.

| sierra1 a răspuns:

Pune mânuța pe pisele plăcii video imediat ce scoate sunetele alea și vezi dacă e vreo componentă care frige. Dacă da, acolo e hiba

| Arthiom a răspuns (pentru sierra1):

Asta e una din cele mai mari greseli pe care le poti face. Sa atingi cu mana goala ramii/placa de baza/placa video/procesorul/placa de retea.

| sierra1 a răspuns (pentru Arthiom):

Si de ce mă rog să nu atingă piesele plăcii video imediat dupe ce scoate gălăgie?

Să nu cumva să o diagnosticheze corect sau ce?

| IonutX197 explică (pentru sierra1):

Te poti curenta

| Arthiom a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca placa video in sine, impreuna cu memoriile ram, procesorul si placa de baza sunt dispozitive sensibile electrostatic.
Ti s-a intamplat vreodata sa atingi pe cineva, sau un obiect de plastic sau metal si sa simti o piscatura? Un mic soc? Aia se numeste descarcare de electricitate statica, cu care suntem incarcati permanent. Treaba e ca acea descarcare nu e intotdeauna suficient de puternica cat sa produca acel soc, dar ea are loc, si daca are loc atunci cand atingi una din piesele enumerate mai sus, iti poti lua adio de la ele pentru ca ori nu mai merg deloc, ori o sa faca mari probleme.

E imposibil sa diagnostichezi cu mana placa video sa vezi daca e buna sau nu, GPU-ul si memoriile de pe placa e si normal sa se incalzeasca, ele lucreaza la temperaturi de 50 grade pana la 75-80 maxim, dupa care inseamna ca e o problema la racire (ventilator imbatranit si ineficient sau pasta termoconductoare imbatranita). Daca pui mana pe ea e si normal sa fie calda sau fierbinte. Nu asa se diagnosticheaza o placa video.

Si inca ceva, placa video nu scoate galagie nici o data, doar ventilatoarele ei se pot lovi de carcasa si produce zgomote.

| sierra1 a răspuns (pentru Arthiom):

Ai depanat vreun sistem de calcul nu prin google, ci nu mânuțele tale? Dacă da vei fi știind că acele componente supra încălzite ale plăcii video (condensatori rezistoare) NU sunt electrostatice și simptomul semnalat de user (pocnet urmat de înghețate imagine), este CLASIC al unei plăci video. Spune meci că mai înveți ceva.

Deci Ionuț, fă tu ce vei dar cred că îți vrei pc-ul funcțional.

| sierra1 a răspuns (pentru IonutX197):

Să mori tu? Cu 12 V?

Cum mai spuneam: Deci Ionuț, fă tu ce vei dar cred că îți vrei pc-ul funcțional.

| Arthiom a răspuns (pentru sierra1):

Da, am depanat, de foarte multe ori, cu manutele mele, sisteme de calcul cu defecte din cele mai diverse, de la simple erori de soft pana la rescrieri de bios si altele. Ti se pare foarte smecher argumentul cu google, nu? Dar de unde crezi ca se invata unele? Din proprie experienta +teorie, teorie pe care o gasesti acum pe google, doar ca trebuie sa faci diferenta intre ce e adevarat si ce e prostie. Tu nu ai vazut defecte cauzate de descarcari electrostatice cate am vazut eu. O placa video e ceva mai complexa de niste rezistori si condensatoare. Astea da, unele nu sunt sensibile electrostatic, dar restul placii video este, tranzistori si integrate.

Repet ce am spus mai sus, un condensator nu scoate sunete decat daca pocneste de-a binelea si atat, asta se intampla o singura data per condensator, si dupa te asigur ca nu iti da freeze, se inchide imaginea de tot. Rezistorii iar nu pocnesc decat daca ii supui la supratensiune, si cand spun supratensiune ma refer la tensiuni de cateva zeci de ori mai mari decat tensiunile la care lucreaza, altfel se intrerup si atat, si iar ti se duce naibii toata placa video fara sa depistezi tu defectul cu mana oricat l-ai cautat. Eu chiar sunt curios cum distingi tu un rezistor smd defect dupa temperatura.

Si inca ceva, daca atingi placa video cu mana goala asa random, tu crezi ca ea avand si condensatori sau rezistori care nu sunt sensibili esd crezi ca nu se va intampla nimic? Pai gresesti. Pe astea nu le afectezi, dar afectezi restul.

Si chiar vreau sa imi explici si mie, dar argumentat, de ce pocneste placa video atunci cand ingheata imaginea? Sa zicem ca pocneste un rezistor, sau condensator, dar cum am spus, daca se intampla asta moare toata imaginea, nu da numai freeze. Sunete de huruit, trosnit sau similare urmate de inghetul imaginii sunt specifice unui hdd defect. Tu ce crezi ca daca ingheata imaginea inseamna automat ca e de vina placa video? Ca e ea responsabila cu imaginea? Nu prea e asa.

| sierra1 a răspuns (pentru Arthiom):

Arthiom - nu mi-am propus să fac cursuri cu nimeni online. Deci nici cu tine. I-am spus întrebătorului ce să facă, va face ce vrea el. O zi bună.

| IonutX197 explică (pentru sierra1):

Meah nu stiu, o sa incerc candva sa bag un hard nou nout si daca face asa o fi si de la placa dar pnm doar ce am luat-o, e un nVIDIA geforce gtx 730 Gigabyte Revolution 2.0 de pe eMAG la 260 lei... Nu stiu ce sa zic

| Arthiom a răspuns (pentru sierra1):

Nici sa nu faci cursuri cu nimeni, ca nu ai ce ii invata.

| sierra1 a răspuns (pentru Arthiom):

Cum zici tu - doar ai intodeauna dreptate, nu-i așa?

| Raducons a răspuns:

In sursa de alimentare se intampla ceva, trebuie curatata si vazut cine face scantei, e vorba de o descarcare electrica.

| Arthiom a răspuns (pentru Raducons):

Nu este vorba despre nici o descarcare electrica. Daca se intampla asa ceva in sursa de alimentare se inchidea pc-ul instantaneu.

| Arthiom a răspuns:

Cel mai probabil e hardul de vina. Presupun ca e hdd. Nu mai ai ce face cu el daca se manifesta asa. Mergi de urgenta si ia-ti alt hard, pe care il bagi in pc si instalezi pe el windows si dupa recuperezi ce poti de pe celalalt.

| IonutX197 explică:

De la hard e sigur, mi-a mai facut unul figuri, l-am luat de la un service prost care e mare tepar si tot asa facea, am luat si de la varu-meu altul, pe care-l am acum si nici asta nu era cine stie ce, sigur e de la hard... din sursa nu are cum nu am vazut scantei ceva, placa video e de pe e-mag la 2600, noua nu cred ca are treaba deci ramane hdd-ul. arthiom esti cel mai tare frate (y)