| Mihai45665445676 a întrebat:

De ce se aude mai incet amplificatorul audio fara mixer care este problema?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă nu ma înșel mixerul este ca un preamplificator, care ridica tensiunea de ieșire(probabil depinde și de tipul de mixer). Dacă nu există înaintea amplificatorului, semnalul rămâne la tensiunea anterioară, și de asta se aude mai încet.

| halogen001 a răspuns:

Puterea necesara la intrarea amplificatorului e mica. Doar tensiunea conteaza.

Tensiunea care iese din mixer e mai mare, de aceea se aude mai tare cu mixer.

Intrarea amplificatorului are rezistenta mare si puterea absorbita e foarte mica P = Upatrat/R, unde R = rezistenta intrarii din amplificator. Acea rezistenta poate fi 10k sau mai mare. Daca la intrare tensiunea e de 1V, P absorbita de intrare e 1Vx1V/10K = 0, 1mW = 0, 0001W
Daca acelasi volt e pe un difuzor de 4 ohmi puterea e P=1Vx1V/4 = 0, 25W
Daca tensiunea e de 10V, puterea pe 4 ohmi = 10Vx10V/4ohmi = 25W iar pe 10kohmi va fi 100/10 mW = 10mW = 0, 01W
Trebuie mixer sau preamplificator. In functie de modelul statiei si in functie de sensibilitatea la intrare se alege preamplificatorul respectiv.

Un amplificator audio de 20W/4 ohmi scoate la iesire U = radical din 4ohmi ori 20W = radical din 80 V = 8, 9V, deci in gol poate sa scoata si mai mult de 9V

Cu voltmetrul obisnuit nu se masoara bine tensiunea de la iesirea amplificatorului din cauza ca nu e semnal sinusoidal cu frecventa de 50Hz cum e la priza. Depinde de aparatul de masura. Unele masoara mai bine, altele mai prost.
Depinde si de sursa de semnal ce fel de semnal da. Daca arata 1, 6V, tensiunea amplificatorului folosit ca preamplificator e destul de mica. Probabul ca sursa de semnal da semnal mic.

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Ai nevoie de un DAC nu de un mixer.
Intri in el cu USB din computer si are iesire RCA stereo cu nivel suficient de bun pentru orice amplificator.
Ca si calitate unDac de 100 de lei este mai bun decat un Dac din computer care in general este slabut.