| OvyBluRay a întrebat:

De ce se pune pe pe cooler sau pe procesor pasta termoconductoare ce este pasta termoconductoare? si daca nu pun pasta termoconductoare ce se intampla vreau niste informati vreau sa schimb procesoru si cooleru

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Hai sa te iau usor: pai in primul rand pasta termica este un conductor. Cele calitative sunt din argint 99, 9%sau mai mult. Pasta asigura racirea coolerului mai eficient, deoarece se realizeaza un schimb termic mai rapid. Fara, se va crea o distanta, care chiar daca tu nu o vezi, ea exista si in cateva luni proceosul e ca ars. Dar oricum, daa iti iei procesor nou, in general vin si cu coolere si ai pasta termica preaplicata

| Maidanezul a răspuns:

Daca nu ii pui pasta =6 saptamini destul de repede.Din ce stiam fara pasta merge mai incins cu aprox 10 C un transfer rau de caldura Daca are dioda de protectie moare cind depaseste temperatura.Pasta se foloseste deoarece Suprafetele nu sunt perfect plane si nu se trans caldura bine intre pastila si radiator Se pune pasta termocond de regula in comp ei intra silicon si alte pulberi metalice bune cond de caldura ex Ag.Stratul de pasta ff subtire si uniform. Vezi ca poti avea surpriza cind scoti proc vechi sa fie lipit de radiatorul de aluminiu.In ac caz se scoate cind proc este cald cu calc oprit si scos din priza.

| OvyBluRay explică:

Mersi de informati

| Edwards113 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns. Daca nu ai pasta pe procesor ti se tot stinge calculatorul pana ce procesorul va muri. Funda te rog! Daca vrei: )