| Flavianadx a întrebat:

De ce si-ar lua o persoana un SSD extern?
Ce avantaje sunt fata de unul intern? (presupunem ca are slot liber in laptop)
Incerc sa ma decid. Mersi!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate vrea sa fie mai... portabil, sa poata transporta mai usor date. Si poate nici nu mai are loc de cel intern.

Dar nu sunt 2 extreme, daca la asta te referi.
Prima data, se ocupa de cel intern. Dupa se trece la cel extern, daca utilizatorul doreste acest lucru. Tu nu esti obligata sa alegi dintre cele 2, doar pentru motivele metionate mai sus. In rest, evident ca intern.

Numai bine, si Paste fericit! ^_^

8 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Tocmai ca nu prea exista slot liber in laptop.
Avantajul ar fi ca poti face transfer de cantitati mari de date intre doua computere mult mai simplu si rapid.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai pentru plimbat date dintr-o parte in alta, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer in afara de protabilitate nu ar avea motive. Mai ales ca cel intern merge cu conectare sata iar cel intern la usb. Cel intern va fi mai rapid. Mai degraba as lua un stick de o capacitate mai mare

| anonimg a răspuns:

SSD-ul extern este ca sa-ti salvezi to ce vrei de pe pc. Il conectezi doar cand ai nevoie. Daca pc-ul se viruseaza, totul este salvat pe ssd-ul extern si poti sa reinstalezi winsows-ul fara problema ca iti pierzi datele din pc/laptop.

| Flavianadx explică (pentru Panamax):

Stii cumva cum pot verifica daca am inca un slot in plus pentru SSD?
Deocamdata am 1 SSD montat in laptop si 0 HDD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am presupus că are unul mai vechi fara usb C

| Goete a răspuns:

Raspuns intarziat... eu am mai multe dispozitive, inclusiv tabletul si telefonul intra aici, televizorul - nu doar calculatoarele. Am un SSD extern de 2Tb cu datele mele principale, pe care il folosesc atat ca copie de securitate cat si pentru a avea datele la indemana cu orice dispozitiv. In cazul meu nu e deloc acelasi lucru daca e un disc intern in calculator sau unul extern.