| DeeaCarmen a întrebat:

De ce si la procesoarele, nr de coreuri sunt divizibile cu 2?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru că esti tu frumoasă!

| Goete a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

O fi frumoasa tipa de pe poza, dar cel/cea care a scris intrebarea nu doar nu stie sa scrie - de fapt, sa vorbeasca - dar nu stie nici citi, sau intelege la ce categorie ar intra aceasta intrebare.

| Bizon95 a răspuns:

Si eu m-am gandit la asta:
https://superuser.com/......mally-even

The primary reason is because most cores are rectangular. Creating a multi-core processor is done by mirroring a core layout. Mirror rather than stepping to keep like resources on adjacent cores together. During testing a defect may prohibit a core from performing to spec. In that case the core may be disabled and the product sold with n-1 cores. "

pentru ca, un core este dreptunghiular, iar productia se face foarte usor cu, cate doua core odata

au fost niste AMD-uri care aveau 3 core, dar au fost putine si se pare ca de fapt, unul din core nu trecea CTC-ul (controlul tehnic de calitate) asa ca il invalidau si vindeau procesorul in seria cu 3 core

| Goete a răspuns:

Nucleele unui procesor nu trebuie sa fie neaparat multiplu de doi.
Un nucleu poate duce la capat o singura instructiune, avand doua se pot efectua doua in acelasi timp, ca si cum am avea doua procesoare, dar nucleele fizice ale procesoarelor nu trebuie sa fie neparat multuplu de doí