| LanguageMaster a întrebat:

De ce smartphone de top din zilele de azi nu au baterie detaşabilă?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu,se strica bateria cumperi alt telefon si la laptopurii multe sunt asa

| VibeTrix a răspuns (pentru RAY):

Ba nu, daca se strica bateria o schimbi.

| WxRo a răspuns (pentru RAY):

Exista laptopuri cu baterie nedetasabila ( doar cateva ) insa la laptopuri exista o setare care face ca acea baterie sa nu se incarce chiar daca laptopul este in priza.La telefoane nu se poate asa ceva.E in priza bateria se incarca automat.De asta la laptop este ok bateria nedetasabila intrucat cu acel soft ii poti prelungi durata de viata. Repet ...sunt doar cateva modele cu baterie nedetasabila. Majoritatea au baterie detasabila.

| RAY a răspuns (pentru VibeTrix):

Tu eu nu ca e destul de scumpa

| RAY a răspuns (pentru WxRo):

Bine am laptop de gaming

| LinxCont a răspuns:

Pentru dimensiuni mai reduse, pentru capacitate mai mare, pentru contact electric mai bun, pentru rezistenta la apa (carcasa sigilata) se foloseste baterie nedetasabila. Dezavantajul major e ca se schimba mai greu. Si mai rau e atunci cand au tendinta sa ia foc, cum e cazul faimosului Samsung Galaxy Note7 la care se zice ca bateria era problema. Daca ar fi fost detasabila ar fi fost mai usor de inlocuit si mai bine facuta. Nu ar mai fi fost problema cu aprinderea si ar fi existat si astazi Samsung Galaxy Note7 in exploatare.
Eu daca e sa cumpar un telefon, bateria detasabila e un factor determinant in alegerea telefonului. Nu imi plac telefoanele cu baterie nedetasabila. Arata ca niste produse de unica folosinta.

| WxRo a răspuns (pentru LinxCont):

Bine punctat si pe langa asta bateria nedetasabila aduce si un plus de vanzari la tot felul de power bank-uri.
Subtire subtire dar astia parca au uitat ca e telefon MOBIL.

| Evelinmariaa a răspuns:

Singurile telefoane care nu au baterie detașabilă, sunt iPhone-urile. Din câte stiu eu. Si acest lucru este din cauza faptului ca asa este design-ul celor de la Apple, cel mai probabil.

| WxRo a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Mai sunt cateva cu baterie detasabila :
https://www.betit.ro/cele-mai-bune-telefoane-android-cu-baterie-detasabila/

Cred ca este pur si simplu o decizie de marketing. Bateria nedetasabila inseamna un telefon mai subtire insa are si dezavantaje. Chiar multe...