| anonim_4396 a întrebat:

De ce sta Windows update sta o groaza sa se incarce
Acer es1-711

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Asa face el. E un proces ce se desfasoara in background deci da prioritate altor procese si se incetineste atunci cand e nevoie.

Depinde si de viteza internetului tau.

| flixbuster a răspuns:

Nu spui exact ce Windows ai si nici o configuratie mai detaliata de laptop.

Pot fi multe cauze:
- daca e Windows 7 sau 8 proaspat instalat si ai facut primul check for updates, exista o problema care a fost corectata cu un patch - trebuie descarcat in alta parte si instalat pe sistemul proaspat inainte de a-l conecta la internet si a da primul check for updates;
- daca e Windows 10 si ai prins un feature update de la 1803 la 1809 atunci dureaza ceva - mai ales ca laptop-ul tau pare sa fie cu procesor N - modelele mai slabe ca performanta fata de cele Core.

Asta asa, la ghici.

| ViruseZ a răspuns (pentru flixbuster):

Fac update la win 10 19h1(1903)

| flixbuster a răspuns (pentru ViruseZ):

Esti Windows 10 Insider? Ca altfel nu ai avea cum sa primesti update la 1903, 1809 e versiunea curenta stabila.

Daca esti Windows 10 Insider trebuie sa intelegi ca rulezi software de calitate testing (= scazuta), uneri mai alfa, uneori mai beta, uneori mai rc - in functie de cat de aproape/departe este de final release. Ideea e ca e de asteptat sa intalnesti bug-uri - de orice fel, chiar si la instalare. Ca o paranteza, la 1809 au avut un bug urat (stergea datele user-ilor la instalare) de au dat jos ISO-urile si au oprit update-ul dupa 4-5 zile de la release (chestie nemaintalnita in istoria Microsoft) si le-a luat o luna si ceva pana sa rezolve si sa faca re-release - asadar nici cu final release nu esti ferit de surprize.

| ViruseZ a răspuns (pentru flixbuster):

De fapt laptopul merge mai bine in afara de acel clic.a si actualizez de la 1803 ( si avea mai mult buguri)
si noroc ca nu am facut update la 1809

| ViruseZ a răspuns:

O stat 7 ore sa instaleze, d fara desc