| LanguageMaster a întrebat:

De ce telefoanele şi tabletele Allview sunt făcute în China?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pe mine nu prea ma amuza. Eu am muncit in industrie, m-am spetit ca sa ridic o tara si astia au distrus tot. Imi mai creste inima doar cand vad ca si licuriciul e mort - celebrele sepci americane care se vand acolo cu 8 $ se fac in china cu 35 de centi. Hummer-ul e cumparat tot de China, rachetele americane se fac tot in China. Chestia e ca ma bucur ca prostu ca nu ne ajuta cu nimic. In lume diamante industriale facea hamerica, Rusia si Suedia. Romania facea cele mai bune si mai ieftine, vindeam in toata lumea de sute de mil de $ anual chiar si la americani. Cu acesti bani a facut Ceausescu Casa Poporului, mai putini stiu. Acum pe locul fabricii de diamante e un parc ( maidan ) de joaca pentru copii care apartine unei cwrve politice.

14 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Allview, vonino, utok, e-boda si alte prostii romanesti sunt facute de cate o anumita firma chinezeasca pentru ca este ieftin. Daca vrei suni si tu o fabrica si spui ca vrei telefon cu un anumit nume si ei iti fac. WTF. E simplu ca buna ziua, in China gasesti orice. Si oua artificiale, si legume artificiale, ce te astepti? iPhone si Samsung de ce sunt facute in china?

| CPAElites a răspuns:

Sunt fabricate de Gionee si sunt vandute la PRET TRIPLU la prostia din Romania...

| LanguageMaster explică (pentru CPAElites):

Dar de ce nu sunt fabricate de Gionee?

| LanguageMaster explică (pentru LanguageMaster):

Pardon de greşeală!
Vrusem să zic Allview!

| Mihai1810 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pentru ca Allview nu exista. Cum vrei sa le produca cineva care nu exista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si Samsung-ul meu este produs in china.

| Arthiom a răspuns:

Compania este romaneasca din cate stiu, dar majoritatea electronicelor sunt fabricate in China sau alte parti ale Asiei din cauza fortei de munca foarte ieftine in raport cu ce avem noi pe aici. Chiar si pe altele mai "cu mot" vezi ca sunt facute in Taiwan, China etc.

| LanguageMaster explică (pentru Arthiom):

Dar noi avem tehnologia necesară să facem telefoane?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Romania nu mai are tehnologie nici sa-si faca mamaliga.

| anonimg a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta chiar m-a amuzat happy
Ai un vot pentru astawinking

| anonimg a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Este adevarat ca Romania este distrusa. Dar ca si crestini avem o tara mult mai buna ca acesta, o tara de care nu se apropie hotul; o tara in care hotii nu vor putea sa intre. Caci pamantul acesta cu tot ce este pe el va arde.

| Arthiom a răspuns (pentru LanguageMaster):

Corectie, noi am avut tehnologia, altii au dat-o dracu...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonimg):

Pe mine nu prea ma amuza. Eu am muncit in industrie, m-am spetit ca sa ridic o tara si astia au distrus tot. Imi mai creste inima doar cand vad ca si licuriciul e mort - celebrele sepci americane care se vand acolo cu 8 $ se fac in china cu 35 de centi. Hummer-ul e cumparat tot de China, rachetele americane se fac tot in China. Chestia e ca ma bucur ca prostu ca nu ne ajuta cu nimic. In lume diamante industriale facea hamerica, Rusia si Suedia. Romania facea cele mai bune si mai ieftine, vindeam in toata lumea de sute de mil de $ anual chiar si la americani. Cu acesti bani a facut Ceausescu Casa Poporului, mai putini stiu. Acum pe locul fabricii de diamante e un parc ( maidan ) de joaca pentru copii care apartine unei cwrve politice.

| LinxCont a răspuns:

Sunt fabricate in China pentru ca acolo e fabrica de telefoane nu la noi. La noi nici nu are cine sa le faca. Acolo se produc toate componentele si pretul de productie e mic. Presupun ca noi venim numai cu numele si cu vanzarea, altceva mai mult ca sigur ca nici nu am putea face. In concluzie zic ca totul e perfect: fiecare face ceea ce poate si ce se pricepe sa faca.