| adrian_7273 a întrebat:

De ieri calculatorul meu merge foarte greu. raspunde greu la comenzi se incarca greu, se blocheaza din 5 in 5 minute ce poate fi si ce as putea face pentru a remedia aeasta problema?

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Marry Ann
Nu e greu deloc sa il reformatezi
Mai ales daca ai cat de cat notiuni de engleza cu putin ajutor
Informandute din google il poti face foarte foarte usor
Iar partea cu antivirusul poate fi si el cauza:p
adica ...nu exista nu exista antivirus perfect!
toate au defecte, avantaje, etc
DE obicei eu recomand nod32 pentru pc`urile mai bune si kaspersky pentru pc`urile mai slabutze:p

| Incubus a răspuns:

Dai un ctrl-alt-del si iti va aparea o lista de unde poti selecta sau direct managerul de activitati si vezi de acolo ce program ocupa cel mai mult procesor si inchidel dupa asta insaleaza un antivir si ruleaza o scanare totala(daca este nevoie chiar de mai multe ori pana nu mai sunt virusi decat cel mult in C(daca virusul a afectat sistemul nu va putea sa il stearga total pentru ca infecteaza si unele fisiere care sunt vitale pentru wind si antiviru nu se poate atinge de ele(adica sa le stearga)))dupa refa wind si partitia C, asigurate ca nu ai si alte chesti pe care nu vrei sa le pierzi in C(programele de obicei sunt pierdute, ma rfer la muzica filme etc care nu pot fi infectate si nici nu vrei sa le pierzi odata cu formatarea )
greu este doar pentru cei care nu vor sa invete nimic

| Bodo a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows-ul sau ce sistem de operare ai.

| oBanană a răspuns:

Salut! S-ar putea sa ai vreun virus ca exact asa mi s-a intamplat si mie si am avut 2 virusi! Marcheaza toate partitiile din computerul tau (din My Computer) da click dreapta si acolo arata sigla programului tau antivirus in care spune sa le verifici daca are virusi. Selectezi si astepti pana scaneaza tot. La final vezi daca ai, iar daca da, dai delete si gata! Asa mi s-a intamplat mie.
Sper ca ti-am fost de folos! Mult succes!

| Adellee a răspuns:

Sa il formatezi. Dar e foarte greu de formatat un calculator asa ca...mai bine iti pui un antivirus. dar daca deja virusul e intrat in calculator nu stiu ce ai mai putea face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall de 5 ani ma ocup de analizarea pieselor unui calculator si iti pot zice doar sa reinstalezi windows-ul daca il formatezi sau instralezi antivirusuri se va misca mai greu cum spunea si Liviu un antivirus are si el dezavantajele lui ingreuneaza miscarea calculatorului mai mult sau mai putin eu recomand nod 32 pentru toate calculatoarele deoarece nu cere foarte mult din procesor deci sall

| ghitza_2903 a răspuns:

Reinstaleaza Windows-ul. Poate ii plin de virusi.