| Sonia822 a întrebat:

De ieri, cand incerc sa inchid calculatorul, nu o mai pot face decat de la butonul de pe unitate. Cand dau click pentru shut down, butonul e blocat, nu se intampla nimic, nu mai apar cele 3 optiuni de shut, unde e problema?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Pot fi următoarele două situații:
1- trebuie să faci un update. Intri în Windows update cauți actualizări și le instalezi!
2- dacă ai calculatorul "la zi" cu actualizările atunci problema e la una din ultimele actualizări primite. Actualizare care provoacă acest comportament al PC-ului tău! Unele actualizări provoacă probleme ex:
https://www.go4it.ro/......-19160049/
Dar mai întâi fă o scanare antivirus completă. Să nu cumva să ai un virus care provoacă asta!

| Sonia822 explică (pentru gabicoo):

Ieri calculatorul a scos un sunet ciudat, ca si cum as fi primit un mesaj pe chat, sunetul ala. Apoi a disparut imaginea cateva secunde. Si mai tarziu, cand m-m hotarat sa-l inchid, am constatat ca nu mai functioneaza butonul. Si-a facut up-date-urile automat zilele trecute. Am dat scan, n-a gasit virus (dar e antivirus gratis). Ce se intampla daca il voi inchide mereu de la buton? Care sunt riscurile?

| gabicoo a răspuns (pentru Sonia822):

Dacă îl închizi din buton riscul e să strici de tot calculatorul. Și asta destul de repede! sad
Eu cred că e din cauza unui update. Intră la istoricul actualizărilor și dezinstalează ultimele upade-uri.
Dar mai bine apelează la cineva care se pricepe sau du calculatorul la un specialist

| Sonia822 explică (pentru gabicoo):

N-am cum sa-l car, si nici nu mai am curaj sa chem un depanator. Am dat anunt de 2 ori, prima data s-a prezentat un vecin student care voia intai sa vada daca sunt tinerica si apooi calculatorul, iar a doua oara un monstru care a mintit ca lucreaza la firma X ca depanator. Am verificat ulterior, si nu lucra acolo. Data viitoare deschid usa cu cutitul la spate, haha. De aceea am si intrebat aici, poti sa-mi spui unde intru pentru dezinstalat update-uri? Mai scriu odata intrebarea, ca sa apuc sa-ti mai dau o funda? E tot ce pot face pentru tine, lol, sa-ti dau o funda happy

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

De multe ori solutia cea mai simpla poate da un rezultat bun.
Incearca sa apesi simultan tastele ALT+F4. Se va deschide o fereastra in care ai automat optiunea Shut Down.
Incearca asta si daca nu merge vedem cum si ce sa dezinstalezi din Windows Update.

| gabicoo a răspuns:

Sunt curios. Ai rezolvat problema?

| Sonia822 explică (pentru gabicoo):

Da. A zacut asa cateva zile, pana a aparut o fereastra de la antivirus in care scria ca vrea sa instaleze ceva. Si gata tongue