| IAmTheLegendary a întrebat:

De la o vreme, imi merge netul prost... Adica na. Am wi-fi si cand nu mai merge netul, imi apare pe acele liniute de la wi-fi semnul exlamarii intr-un triunghi galben, si cand inchid routerul merge cateva minute si iar pica... Ori sunt floodata, ori am eu probleme la net, va rog frumos ajutati-ma, am mai dat o intrebare de genul asta, dar nu m-a ajutat nimeni. sad

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu la netis, tenda am patit asta

| Zaygon a răspuns:

Ce abonament de internet ai? Ce router ai? Ce laptop ai?

| DryIce a răspuns:

1. antena wifi din laptop e stricata/damaged si merge pe alte canale fata de router(it's complicated)

2. sau sunt prea/foarte multe interferente radio in zona si semnalul la routerul tau e prea mic sa il poata tine deschis - trebuie sa mergi mai aproape de router (sa ai macar 3 linii in relanti - sti atunci cand nu foloseste netul il tine la o linie si cand e folosit creste la 3/4 - are amplificator ca orice placa wifi - relanti conteaza nu semnalul amplificat)

3. felul in care comunica radio-wifi e foarte complex - antenele omni se folosesc foarte mult de "db" pentru a prinde semnal fie de aproape fie de la distanta - pana la +5db prinde intre 0m/100m; de la +5db pana la +8db prinde pana la 1km; samd. Cu cat db e a mai mare cu atat creste distanta dar scade semnalul - adica la 1 km ai 1 linie si de aproape ai 2 linii; daca ai db putini nu mai prinzi la distanta deloc dar de aproape ai semnal mai bun 5 linii. De aici se intelege - +0db/+3db = interior (max 30m liniari); +5db/+8db = distanta medie (max 1km); +12db = exterior (>2km); de la +12db in sus trece la categoria directionale de tip parabolica (world record wifi - 56km)
Foarte important puterea antenei(focalizarea) tine de puterea amplificatorului foarte mult, degeaba dai antena mare la un jaf de amplificator. Nu stiu exact teoria dar 1MW (1 watt) amplificator duce antene de +8db (testat eu).

4. Daca ai probleme cu antena in laptop/pc poti cumpara wifi extern usb care chiar merge bine.

5. antenele omni au o anumita putere de penetrare obstacole. Sa zicem 1 antena fara obstacole bate la 1km si daca apare un perete de beton in fata scade la 100m (pierde 90% putere pentru ca un perete). Daca sunt 2 pereti scade la 10m (990% scadere). samd. Exista adaptoare/amplificatoare cu mai multe antene - astea maresc puterea de penetrare si reduc pierderea semnalului gen tl-wn8200nd fata de cel cu 1 antena tl-wn7200nd. Acuma daca routerul are 2 antene de +5db (cum au majoritatea) tu nu mai trebuie sa ai adaptor puternic ca transmite tare routerul (aici se egaleaza transmitatorul cu receptorul). + ca de la +5db in sus trebuie miscata antena pe verticala /indreptata catre laptop (mijlocul ei sa bata fix catre laptop - laser pointed =) gandeste-te ca la +12db stai 2 zile sa o directionezi atat de directionala e pe axa Z. Chiar daca omni = 360* x/y/z de la +5db omni in sus ramane omni pe x/y dar pe z devine directionala.

5. Semnalul radio wifi e absorbit de elemente precum grilaj metalic; apa; covoare; etc. Adaptorul si routerul se tin de obicei in aer pe stand departe de metale si apa. (it's complicated again). Daca pui adaptorul in mijlocul camerei pe un picior de lemn sa stea cam la 1m fata de "cota pardoselii finite" =) iti mareste semnalul cu vreo 2 linii fata daca tii laptopul/adaptorul in pat.

6. windows 7 ultimate e cel mai puternic/stabil la wifi, restul windows sunt buguite la wifi. Testat eu pe win 8.1 fata de 7 ultimate si tin sa zic ca 8.1 are PROBLEME. Am inteles ca inca si pe 10 sunt ceva buguri la asta, poate acum nu mai sunt idk. Da 8 si 8.1 chiar au. Eu recomand win 7 ultimate.

7. In windows 7 ultimate la wifi in bara jos iti arata vesnic 5 linii chiar daca reale ai 1 linie sau 2. E bug de windows 7 cred. Pe 8, 8.1, 10 arata real. Dar la ele pica in continu nu stiu de ce.

8. In desktop/personalize/screen saver/power/adjust power plans/ sa fie high performance si disabled usb selective suspend iar la wifi sa fie maximum performance si nu power save ca si de asta mai pica. Cand dai high performance power plan e posibil sa ti se incalzeasca laptopul ca merge la puterea lui maxima, sigur acum ai la optimal. SI pe pc exista power plans.

Teoria wifi e foarte complexa eu am zis in mare aici. Este google daca vrei sa afli mai multe happy tongue

| Zaygon a răspuns (pentru DryIce):

Ai omis o chestie: Windows 7 nu cunoaste standardul AC. Asa ca daca are abonament de peste 100 mbps si ai wifi card genu asta: http://www.pcgarage.ro/......ac-plusbt/ nu o sa te ajute cu absolut nimic.
Si se poate sa apara semnul exclamarii si cand ai prea multi consumatori(ai abonament de 100 mbps si tu ai conectate vreo 7-8 dispozitve).

| DryIce a răspuns (pentru Zaygon):

Daca am usb wifi adapter nu mai conteaza placa wifi din laptop. Merge pe cea usb. Deci pot simplu sa o scot din laptop desfac 2 suruburi. SI asa nu i-am instalat driveru ca are probleme (e pe site la Asus rog laptop seria G are probleme la wifi - e un bug/sau e stricata toti au recunoscut asta). Mie imi convine oricum am de 10 ori putere wifi fata de wifi intern. Mie imi crashu-ia wifi cu semnu galben triunghi si numa laptopu era conectat. Tin sa zic cu adaptoru merge perfect. Iarasi cu alt adaptor tl-wn722n are aceeasi problema, pica non stop. Ce suparare, adaptoarele astea vin cu defect din fabrica? am verificat usb-urile sunt bune... eu am net de 30 mbps big grin de unde 100. Mie imi convine am download de aproape 4 mb reali e ok. Ma gandesc ca e scump abonamentu cu 100mbps de nu merita.

| Zaygon a răspuns (pentru DryIce):

Abonament de 300 mbps la rds costa 28 lei(am zis mbps nu MB/s). Crede-ma ca si sistemul de operare influenteaza.

| IAmTheLegendary explică (pentru Zaygon):

Laptopul, 2 telefoane si o tableta, e chiar mult?

| Zaygon a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Nu. Routerul de care este si ce fel de criptare folosesti la parola?

| IAmTheLegendary explică (pentru Zaygon):

Router serioux WPA2 PSK.

| Zaygon a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Resetare totala, facute din nou setarile si daca mai pica verificat cu altul si daca e de la router schimbat ca si asa asta mi se pare o pocnitoare.

| IAmTheLegendary explică (pentru Zaygon):

O sa vina sa mi se schimbe internetul 300 mbps. happy

| Zaygon a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Si degeaba schimbi abonamentul la internet daca nu schimbi si routerul. Sa nu te astepti ca pocnitoarea aia sa faca fata.
Daca vrei router bun recomand:http://www.altex.ro/......-2-0-negru
Il am de o luna si merge fara probleme, mai ales pe banda de 5GHz.

| IAmTheLegendary explică (pentru Zaygon):

Pai o sa vina sa imi puna si alt router...

| Zaygon a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

In general ce ofera ei sunt produse medii spre slab.

| DryIce a răspuns:

Sa afli daca e ddos-uit routerul (majoritatea au protectie dar eu iti explic manual cum afli) deschide cmd cu admin rights. Opreste tot ceea ce foloseste netul (chrome, jocuri, downloads, tot) si in cmd scrie "netstat -b". Aici vezi tpc sesion (http comunication), ip cu care comunici; felul (tcp, udp). Daca ai oprit tot ceea ce foloseste netul dar in cmd apar ip-uri active e bai ca poate esti ddos sau ai keylogger. Asta e basic white hat hacks leson 1 (how to defend urself) rolling on the floor serios e real, ce vezi acolo e exact ceea ce face pc tau pe net. Mai exista comenzi cu netstat pentru diverse chestii. Exista programe adaptate de la netstat pentru snif (inclusiv monitorizarea propriului net) precum wiresharck (face acelasi lucru). Din cate am vazut eu doar rds are probleme de flood, pe upc n-am vazut inca. Toti au dusmanii lor. Chestia e ca nu doar tu poti fi flodat de la distanta, poti avea botnet in pc (worm) si tu flodezi pe altul fara sa stii. Daca ddos-uiesti unitati de stat poti avea probleme, si tu nici macar nu sti ce se intampla. Asa functioneaza botnets. De asta e remandat sa verifi saptamanal in cmd ce se intampla. Security measures. big grin

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca vrei sa stii prin tutorial how does it work, uita-te pe Youtube la filmul Algorithm. Acolo vezi mai bine cum merg chestiile astea si care sunt consecintele big grin

| Rommeo a răspuns:

Pe My computer da click dreapta pe manage du-te pe placa de retea wireless si dai update intern nu online. Dar spune totusi ce windows folosesti.

| IAmTheLegendary explică (pentru Rommeo):

Am windows 7.

| Rommeo a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Descarca acest program http://www.softpedia.com/......mper.shtml si alege Google public DNS sau Open DNS. si apesi butonul aplica.

| Rommeo a răspuns:

Daca nu foloseste o a doua varianta.

http://www.digitalcitizen.ro/......t-wireless

| Lorena7712 a răspuns:

Am mai patit si eu de astea cu internetul. E problema de la el. Poate nu ai semnal sau poate e altceva.

| DubitaDanu a răspuns:

Cred că este timpul să treci la Internet prin cablu...

| IAmTheLegendary explică (pentru DubitaDanu):

Nu mai am cum dupa sa am wi-fi pe telefon rolling on the floor

| K0sti a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Aia crezi tu! Din router poti trage cablu, ca de aia ai placa de retea la laptop taicule!

| IAmTheLegendary explică (pentru K0sti):

NU EL AM CU CHESTIILE ASTEA! Poti sa-mi explici? laughing

| Zaygon a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Iei un cablu utp si bagi un capat in laptop si unu in portul lan din router.