| Petrovic a întrebat:

De unde pot achiziționa un cablu HDMI și cât costă?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am cumparat din piata la 4 ron, poti cumpara de la eMAG, altex

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Gasesti absolut peste tot la raioanele/magazinele de electronice atat cele fizice cat si cele online. In functie de furnizor, magazin, calitate si lungime poate costa de la sub 10 lei pana la 40-50 de lei. In general e bine sa fie cat mai scurt, daca un cablu de 1.80 ti-e suficient ca lungime sa legi cele 2 aparate nu cumpara un cablu de 3 sau 5 m.

| alexboss2020 a răspuns:

1.De la magazin gen eMAG, pc garame, altex etc
2.Asta depinde de material si cat de lung e cablul!

| P4rAd0x a răspuns:

Ai doua variante in principal.
Poti sa cumperi de pe net, iti recomand Flanco sau Emag:
https://www.flanco.ro/catalogsearch/result/?q=cablu+hdmi
Pe eMAG par foarte ieftine:
https://www.emag.ro/search/Cablu%20HDMI
A doua varianta ar fi sa te duci la orice magazin de electronice si sa cumperi si tu, dar cel mai bine ar fi intai sa compari preturile si sa te asiguri ca merita.

| andreia67 a răspuns (pentru P4rAd0x):

Flanco, Emag si orice alt magazin similar (de electronice "mari") nu sunt solutia ieftina pentru "maruntisuri" chinezesti (cabluri, adaptoare, incarcatoare/alimentatoare, etc.). Uite mai jos exemplu care dovedeste ca un cablu HDMI poate fi vandut cu profit la 5 lei si ceva.
http://www.mivarom.ro/......15m-p-6351
http://www.mivarom.ro/

| P4rAd0x a răspuns (pentru andreia67):

Prefer sa dau 50 de lei pe un cablu decat sa iau de la magazine de genul chestii care se strica in cateva luni.

| andreia67 a răspuns (pentru P4rAd0x):

Calitatea tot aia e, doar ca sunt puse intr-un blister cu un cod de bare ca sa ti le poti lua singur de pe raft. Si magazinul castiga min. 100% adaus comercial. E o solutie pentru cei comozi.

| P4rAd0x a răspuns (pentru andreia67):

Nu este adevarat. La magazinele despre care spui sunt pur si simplu brand-uri necunoscute, de care nu ai mai auzit pana atunci. Si nu ca asta ar fi o problema, pur si simplu nu rezista in timp.
La eMAG sunt foarte ieftine, sunt doar cativa zeci de lei in plus.

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

Eu am dat 4 ron si nu are nimic de 1 an il am din piata, am vazut un tigan l am intrebat ce faci cu ala nu stia si mi-a dat cablul asta hdmi

| P4rAd0x a răspuns (pentru RAY):

In piata e altceva, acolo sunt furate si bune. happy
Dar sa stii ca la magazinele chinezesti sunt cele mai naspa lucruri.

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

Corect,asa e