| anonim_4396 a întrebat:

De unde pot descarta power point?

6 răspunsuri:
| Herysys a răspuns:

Ba e greu sa intri pe google...

| MMihai a răspuns:

Caută softurile gratis Libre Office sau Open Office și astea ua și documentație.
http://www.libreoffice.org/download/
http://www.libreoffice.org/
http://twitter.com/docufoundation
http://ro.libreoffice.org/contact/
http://portableapps.com/apps/office/libreoffice_portable
http://www.libreoffice.org/features/
Impress is the fastest and easiest way to create effective multimedia presentations. Stunning animation and sensational special effects help you convince your audience. Create presentations that look even more professional than the standard presentations you commonly see at work. Get your collegues' and bosses' attention by creating something a little bit different.
http://www.libreoffice.org/features/impress/
Impresiona
Impress, managerul de prezentare LibreOffice
Producem Prezentări convingătoare
Impress este un instrument cu adevărat remarcabile pentru crearea de prezentări multimedia eficiente. Prezentările dumneavoastră poate fi îmbunătăţită cu miniaturi 2D şi 3D, efecte speciale şi stiluri de tranziţie, animaţii, şi de mare impact instrumente de desen.
Paginile coordonatoare a simplifica sarcina de a pregăti materialele. Şi puteţi economisi chiar mai mult timp prin descărcarea de şabloane din depozit şablonul LibreOffice.
În timp ce clădirea prezentare, poti sa te uiti la diapozitive în diferite moduri de vizualizare, pentru a se potrivi de activitate in care va aflati faci: Normal (pentru editarea generală), Outline (pentru organizarea şi conturarea conţinutului de text), Note (pentru vizualizarea şi editarea notele ataşate la un diapozitiv), Anexa (pentru producerea de hârtie pe bază de materiale), şi Sortare diapozitive (pentru o miniatură vedere foaie care vă permite să localizaţi rapid şi pentru diapozitive).
Când vine momentul să ecran şi prezinte munca ta, ai un mod puternic Slide Show, care vă oferă comanda totala asupra modului în care diapozitivele sunt afişate şi ordonate, astfel încât să vă puteţi concentra pe abordarea publicului (care diapozitivele obţine indicat; manualul sau temporizate de tranziţie diapozitiv, indicatorul vizibile sau invizibile; navigator vizibile / invizibile;...).
Impress acceptă mai multe monitoare, şi-mod standard încorporată Extensia Consola Presenter vă oferă un control mai mare asupra încă o prezentare de diapozitive, cum ar fi abilitatea de a vedea diapozitiv viitoare, vizualiza notele de diapozitive, şi de a controla cronometrul de prezentare, în timp ce publicul se uita la curent diapozitiv.
Impress dispune de o gamă cuprinzătoare de uşor de utilizat instrumente de desen şi diagrame pentru a adauga stil si sofisticare la prezentare.
Puteţi aranja dvs. instrumentele cele mai frecvent utilizate-desen în jurul valorii de ecran, gata pentru un singur clic de acces, şi să profite de "Stiluri şi formatare" caseta pentru a pune toate stilurile dvs. grafice la doar un click distanta.
Puteti sa va aduceti prezentarea la viaţă cu animaţii slide show şi efecte. Instrumentul Fontworks vă permite să creaţi imagini atractive 2D si 3D din text. Impress vă permite să construiască şi control scene 3D, care încorporează o mare varietate de obiecte şi a componentelor.
Aveţi posibilitatea să salvaţi prezentările în format OpenDocument, noul standard international pentru documente. Acest format bazat pe XML înseamnă că fişierele pot fi deschise de către destinatari care nu sunt utilizatori LibreOffice: prezentari dvs. va fi accesibil cu orice software-OpenDocument conforme cu.
Asemenea, puteţi deschide fişiere Microsoft PowerPoint, şi salvaţi în format PowerPoint pentru oameni încă blocate în produse Microsoft. Alternativ, puteţi utiliza exportatorul built-in pentru a crea Flash (. swf ) versiuni ale prezentărilor.

| MMihai a răspuns:

Softurile din grupa Impress
http://www.libreoffice.org/features/impress/
Impress

Impress, the LibreOffice presentation manager

Produce Convincing Presentations

Impress is a truly outstanding tool for creating effective multimedia presentations. Your presentations can be enhanced with 2D and 3D clip art, special effects and transition styles, animations, and high-impact drawing tools.

Master pages simplify the task of preparing your materials. And you can save even more time by downloading templates from the LibreOffice template repository.

While you're building your presentation, you can look at your slides in different viewing modes, to fit the task you're currently doing: Normal (for general editing), Outline (for organizing and outlining your text content), Notes (for viewing and editing the notes attached to a slide), Handout (for producing paper-based material), and Slide Sorter (for a thumbnail sheet view that lets you quickly locate and order your slides).

When the time comes to screen and present your work, you have a powerful Slide Show mode that gives you total command over how your slides are displayed and sequenced, so that you can focus on addressing your audience (which slides get shown; manual or timed slide transition; pointer visible or invisible; navigator visible/invisible;...).

Impress supports multiple monitors, and the standardly-incorporated Presenter Console Extension gives you yet more control over your slide show presentation, such as the ability to see the upcoming slide, view your slide notes, and control the presentation timer while the audience is looking at the current slide.

Impress has a comprehensive range of easy-to-use drawing and diagramming tools to add style and sophistication to your presentation.

You can arrange your most-commonly used drawing tools around your screen, ready for single-click access, and take advantage of the "Styles and Formatting" box to put all your graphics styles just one click away.

You can bring your presentation to life with slide show animations and effects. The Fontworks tool permits you to create attractive 2D and 3D images from text. Impress enables you to build and control 3D scenes incorporating a large variety of objects and components.

You can save your presentations in OpenDocument format, the new international standard for documents. This XML-based format means that your files can be opened by recipients who are not LibreOffice users: your presentations will be accessible with any OpenDocument-compliant software.

You can also open Microsoft PowerPoint files, and save your work in PowerPoint format for people still locked into Microsoft products. Alternatively, you can use the built-in exporter to create Flash (.swf) versions of your presentations.

Sunt similare cu power point, din grupa Office de la Microsoft, dar sunt gratis.

| MMihai a răspuns:

Http://www.openoffice.org/ro/
http://www.openoffice.org/
http://www.openoffice.org/download/
http://ro.wikipedia.org/wiki/OpenOffice.org
Impress
OpenOffice.org Impress

Tip: creare și afișare de prezentări grafice [36]
Culoarea distinctivă: oranjul (#F26A00)[22]
Echivalentul din MS Office: Microsoft PowerPoint
Format de fișier implicit: ODP (OpenDocument Presentation)
Câteva formate de fișier suportate:
OpenDocument Presentation Template (OTP)
Microsoft PowerPoint (PPT, PPS, POT)
StarImpress 5.0/6.0 (SDD, SDT, VOR)
Computer Graphics Metafile (CGM)
Impress, citit /ɪmˈprɛs/ (în engleză to impress înseamnă a impresiona) este componenta de creare și prezentare de diapozitive din OpenOffice.org.[37][38] Cu ajutorul acestei componente se pot crea cadre ce conțin multe elemente diferite, incluzând text, liste numerotate sau cu simboluri grafice, tabele, grafice și o vastă paletă de imagini și obiecte grafice. Impress mai include un verificator ortografic, un dicționar, stiluri text gata definite, stiluri pentru fundal și un sistem de ajutor.[37]

Așezarea în diapozitiv a elementelor se poate face manual sau cu ajutorul aspectelor predefinite, asemănătoare cu cele din PowerPoint. Se pune mare accent pe desenarea și introducerea elemntelor 2D și 3D, Impress punând la dispoziție o gamă largă de instrumente de desenare. Este disponibil și un sistem de animație particularizată și tranziție animată între diapozitive, foarte asemănător cu cel din PowerPoint.

Impress are cinci moduri (vederi) de a privi spațiul de lucru. Fiecare este conceput astfel încât să se efectueze mai ușor anumite operațiuni.[37]

Vedere normală (Normal View) este modul principal pentru crearea diapozitive individuale. Se folosește această vedere pentru a formata și a concepe, pentr a adăuga text, imagini și efecte de animație.
Vedere contur (Outline View), în care sunt vizualizate doar titlurile, listele numerotate și cele cu simboluri grafice. Acest mod permite reordonarea cadrelor, editarea titlurilor și a antetelor, reordonarea elementelor din liste și adăugarea de noi cadre.
Vedere comentarii (Notes View) permite adăugarea de comentarii pentru fiecare diapozitiv, care nu vor fi afișate în cadrul prezentării. Comentariile pot fi imprimate pentru ca cel care prezintă să poată susține mai ușor prezentarea.
Vedere pliant (Handout View) reduce diapozitivele prezentării și le ordonează mai eficient în vederea imprimării. Ordonarea diapozitivelor se face prin tragerea cu mausul.
Vedere ordonarea cadrelor (Slide Sorter View) prezintă fiecare diapozitive în miniatură și în ordinea lor.
Echivalenta Butoanelor de acțiune din PowerPoint este Interacțiunea (Interaction). Butonul Interaction se găsește pe bara de instrumente pentru desenare, chiar dacă nu desenează nimic. Acțiunile permise sunt schimbarea diapozitivului curent, rularea unui document sau a unei aplicații, redarea unui sunet și executarea unei macrocomenzi. Spre deosebire de alte aplicații concurente, Impress nu oferă posibilitatea executării acțiunii asociate unui obiect la trecerea indicatorului mausului peste acel obiect și nu permite nici evidențierea obiectului la clic sau la trecerea indicatorului mausului peste el.

Pe lângă faptul că Impress poate exporta prezentările în HTML și PDF, poate exporta prezentările și Shockwave Flash (SWF), astfel încât prezentările să poată fi vizualizate pe orice computer cu un player de Flash instalat.[38]