| liliana_liliput a întrebat:

De unde pot lua o licenta windows mai ieftina? Nu vreau cele care costa o groaza de bani, ci cele care sunt pana in 100 de lei. Am auzit ca exista si astfel de versiuni. Care e diferenta intre ele?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Salut, poti lua una de pe ebay, costa in jur de 30 lei.

| Wr3nch a răspuns:

Singura diferenta e ca alea ieftine sunt furatelaughing

| NLS a răspuns:

Mai exact, ca o completare la ce a zis deja Ventrue, licentele alea pe care le gasesti pe ebay, partenerii eMAG, OLX, si alte parti, sunt cumparate de niste hoti, cu carduri sau conturi de Paypal furate.

Unele mai provin si din alte parti:
1. Fie sunt licente volum (Volume Licensing) vandute companiilor si cineva din interior a pus mana pe codusi si le-a vandut altcuiva pe internet, lucru ilegal si interzis, pentru ca licentele sunt valabile doar pentru respectiva companie, nu pentru terti.

2. Fie sunt licente mai ieftine vandute legal pentru unele zone defavorizate ale lumii, gen India, Vietnam... la preturi mai mici, si la fel, au ajuns pe net datorita unor hoti/ profitori, etc (insa pretul cu care se vand pe ebay e mai mic decat cel propus de Microsoft pentru acele zone sarace, deci aceasta teorie cam pica)

https://www.youtube.com/watch?v=CWy99VMFsMM

Eu am cumparat o asfel de licenta de Office 2016 de pe un site renumit, recomandat la greu de un YouTuber roman;
nu am reusit sa o folosesc desi a costat 30 dolari, pentru ca codul era deja folosit.

Oricum, poti avea foarte usor "norocul" meu chiar daca codul e valid la inceput;
daca pagubitul (cel cu cardul de credit sau contul de Paypal furat/spart) merge la banca si vede unde au ajuns banii lui (s-au cumparat coduri Windows ) poate face plangere la Microsoft, si compania de obicei dezactiveaza aceste licente problematice. Usor dar sigur.

| NLS a răspuns:

Daca NU ai 90 de dolari sa iti cumperi o licenta de Windows Home, singura cale legala, neincurajata de Microsoft,
DAR acceptata, (caci altfel nu ar fi fost posibil acest lucru),
e sa folosesti Windows 10 de pe site-ul oficial, si sa NU il activezi.

Bineinteles, nu ai voie si nu poti sa customizezi nimic la interfata, am descoperit totusi ca Wallpaperul poate fi schimbat foarte usor cu orice Viewer de imagini (eu folosesc Irfan View dar si altele precum XNview sau ACDSee pot face acest lucru).

***Mesajele de atentionare care vor aparea din cand in cand cum ca folosesti un produs neactivat sunt total inofensive, si nu sunt nici prea deranjante.
Am instalat Windows 10 prin 2017 unei vecine si de atunci il foloseste neactivat, merge perfect.

Folosirea unui Windows neactivat e permisa pentru uz personal; daca ai firma trebuie cumparat.

| Intruder19 a răspuns (pentru Wr3nch):

Depinde, unele sunt licente vandute angro pentru piata din India etc. Eu unul am doua astfel de licente si inca functioneaza.

Este ilegal sa le vinzi dar nu este ilegal sa le folosesti. E o zona gri aici.

| SSH21 a răspuns:

Salut!
Eu recomand https://www.vip-scdkey.com/sk/bestpricew10ssh
Am cumparat de la ei acum vreo 2 ani si inca functioneaza si n-am avut probleme.

| MarianVlad10 a răspuns:

Salut,

Eu am luat de pe doyo, au fost super ok baietii. Daca te ajuta acest link : https://doyo.ro/produs/licenta-windows-10-pro-retail/