| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 saptamana laptopul meu scotea un sunet ciudat. De fiecare data cand il deschideam incepea sa bazaie un pic. De 2 zile insa bazia de spuneai ca taie cineva cu drujba. L-am deschis.am vazut ca problema e la ventilator.am stat aproape 2 ore si am curatat foarte bine ventilatorul si cand sa pornesc din nou.surpriza.tot bazaie.la fel.pe bune imi e frica sa nu imi crape placa de baza sau hdd-ul. Faze ca ca daca il zdruncin putin .nu mai scoate sunetul atat de tare ca de drujba. dar tot se aude ceva.cine s-a mai confruntat cu asa ceva .sa ma ajute si pe mine.Laptopul mi se supraincalzeste cand bazaie in halul asta. Daca e de la ventilator. aveti idee cat costa unu? Ca sa ma pregatesc psihic pentru cand am sa il duc la reparat

mersi

9 răspunsuri:
| spillux a răspuns:

Ce windows ai instalat? Am intalnit de cateva ori aceeasi problema (pe la prieteni) si am rezolvat-o din soft. Mai exact daca esti pe Vista trebuie sa intri si sa setezi pe Energy Saving in Control Panel/ System and Maintenance /Power Option. Aici e secretul, turatia coolerului va fi redusa si il vei auzi ca inainte. O sa te incetineasca la performanta dar il poti seta pe High Performance cand trebuie jocii...La Xp La fel in Power Option. Daca asta nu te ajuta, atunci iti iei un cooler mai siletios, dar sunt mai mult ca sigur ca asta e problema.

| Bondarel99 a răspuns (pentru spillux):

Stii cum rezolv in Windows 10?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da, cooler-ul e de vina. Face zgomot pentru ca ori nu e uns, ori deja s-a mincat axul si in cazul asta iei altul. Scump nu poate fi oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si la mine exact aceeasi problema, am setat bateria pe energy saveing si nimic tot bazaie! de unde sa aflu ce fel de cooler imi trebuie, probabil trebuie sa il schimb...ma refer la model.Multumesc anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce oti ave cu un cooler, daca ar fi de vina cooleru poti sa il lasi si asa doar ce te deranjeaza numai sa stii tu ca nu are nicio problema laptopu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am o problema cu un sunet ciudat in laptop.am un toshiba satellite l40. dupa un an si ceva a inceput sa se auda sunetul asta ciudat.parca arde ceva in el.parca se topeste.haraie usor.si nu mai incarca.si se blocheaza si imi apare o imagine albastra cu o eroare.psihical memory dump.credeam ca e procesorul ca sunetul se aude unde e procesorul. l-am dus unde aveam garantia si a zis ca l-a desfacut si era plin de praf si l-a curatat si a mers. dupa vreo 2 luni iar...aceeasi problema.acum mai grava.se blocheaza mult mai des.acelasi sunet.am citit pe forum-uri si din ce am inteles tot problema cu praful ar putea fi. dar totusi abia a fost curatat. poate cineva se pricepe mai bine si imi poate spune care ar fi problema.

| mihneatzu a răspuns:

DVD Rw este problema

| mihneatzu a răspuns:

Cantecul IO IO IO
somplesemnsami

| Neamtu a răspuns:

Nu trebuia sa il deschizi, pentru ca atata timp cat ai umblat in el numai e valabila garantia!