| SkyZ0 a întrebat:

Dece placa video cu memorie GDDR5 si nu GDDR3 cel mai bun raspuns funa big grin

Răspuns Câştigător
| pHe0Nix a răspuns:

GDDR5 e o generatie noua e mai rapida si mai buna, mai sigura
O placa video cu 512 mb ddr5 e mai buna decat o placa video sa zic, 2 gb ddr3
Frecventa procesorului graficla GDDR5 e mai mare pana in 1150 mhz, am intalnit eu, pe cand la GDDR3 este doar de 600 si ceva mhz, nu memoria conteaza si mhz de la procesorului grafic
Bafta

4 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Pentru ca DDR 5 este o tehnologie mai nou decat DDR 3, transferul de date este mult mai rapid.

| ComaniciIonut a răspuns:

Poi la o placa video DDR 3 are frecventele pana la 800 (overclocking pana la max 950 mhz ca ia foc placa laughing ) si ddr 5 peste 1066 pana la 7000 mhz Intelegiwinking

| mennenspeed a răspuns:

E foarte simplu ma stiu in asa ceva si chiar asta e diferenta" tehnologia este mai proaspata si totul este "real" foarte usor si simplu se realizazea totul in placa video! Funda?

| Bog66 a răspuns:

Ciudat. Eu am gasit o placa gddr3 e 128 bits, cu 1600 MHz.
http://www.emag.ro/......EWQFNBBBM/