| CipryIonutz a întrebat:

Deci am achiziționat de curând un laptop+ încă 8 gb de ram. Am intrat pe un joc pre rami, league de exemplu, 170-250fps. Toate bune. Pun ramii in al 2-le-a slot. Intru pe League, 60 FPS aproape capped (adica oscilează 55-60) și se poate observa puțin de tot framedrop-uri. RAM-ii sunt la fel (cel de pe laptop cu cel cumpărat), 8gb ram ddr4 2400MHz, dar firme diferite. Ce are?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Schimbi RAM-ii la doua bucati perfect identice, dupa care masori la ce viteza functioneaza in realitate.
Daca viteza este tot scazuta, atunci trebuie corectate erorile (in BIOS sau chiar prin reinstalarea Windows-ului si ale driverelor.
Este munca de specialist si te sfatuiesc sa apelezi la un service de profil!

| bogdan324 a răspuns:

Ai verificat ca vsync-ul sa fie deazctivat nu?
Ai verificat sa ai laptop-l pe high performance?
Ai verificat aplicatiile care ruleaza pe fundal?

| sierra1 a răspuns:

Mai are și procesorul scăpări

| Bizon95 a răspuns:

Faptul ca un calculator "inghite" mai mult ram nu inseamna ca si functioneaza bine cu el chiar daca porneste binemercic (indiferent ce a scris cineva mai sus)

iar, pe ddr3 erau probleme serioase de compatibilitate la, laptop-uri, eu personal am dat vreo 50lei in plus si am luat inca un ram de la aceeasi firma de la care am luat laptop-ul (pc-garage) dupa ce i-am capiat cu vreo 3 telefoane ca e sau nu compatibil cu laptop-ul meu si cu garantia ca daca nu merge mi-l primesc inapoi
asa am aflat ca cel mai bun producator si care e cel mai compatibil e Hynix, daaaaar NU vinde ram la end-useri ci numai la firme producatoare de calculatoare
nu stiu daca la ddr4 e sau nu la fel, dar nici nu m-ar surprinde sa fie

ce poti sa faci tu acum e sa verfici ram-ul cu memtest
www.memtest.org
e putin vechi programul, dar de altul mai bun nu am auzit si e inca pus in draci in foarte multe locuri (asta e o confirmare ca nu exista nimic mai bun), cum ar fi instalarea standard la aproape toate distributiile de Linux (apare in lista de grub la boot-are dupa ce instalezi Linux-ul)
sper ca te descurci sa il instalezi pe un stick sau ceva asemanator

daca ala iti produce ORICE linie rosie, atunci iti doresc o zi buna, eu nu as sta cu eroare de memorie la mine in calculator, are potential ridicat sa strice datele stocate in calculator (produce corupere de date)

| BogdanM275 a răspuns:

Atata timp, cat laptop-ul recunoaște rami ar trebui ca totul sa fid în ordine cel mai probabil mai are si procesorul scapari.