| Barbu_Florin_1995 a întrebat:

Deci am o alta intrebare. Am internet de la AKTA si nu am pc mi-am luat laptop si acum vreau sa-mi cumpar un router. Cand am bagat internetul am primit un telefon fix si un modem (cred ca e modem) ATA171 Plus care are in spate Phone 1 WAN si LAN. In cutia cu modemul am gasit si un cablu ethernet galben. Eu vreau sa imi cumpar router si vreau sa stiu:
1. Pot sa-mi bag router daca nu am pc?
2.Cum il conectez ( ex: cablul de la net il bag in modem si din modem...)
3. Daca imi bag router de 150Mbps se pierde din viteza internetului pe care o am acum?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

1. Da, poti. Pur si simplu bagi routerul in priza si firul de net in el. Va emite automat semnalul.

2. Cablul de la net il bagi in modem, modemul in priza, si cam gata. Asta daca nu vrei net pe PC. Cablul din modem il poti baga in PC daca vrei sa ai in continuare net prin cablu laPC-ul respectiv, dar nu e musai sa ai PC ca sa ai net prin wireless, dupa cum ti-am mai zis. O sa trebuiasca la inceput sa-l configurezi acel router, si atunci iti va trebui cel putin un laptop, dar dupa ce-l configurezi nu mai ai treaba.

3. De descarcat vei descarca cu aceeasi viteza atata timp cat numai un singur dispozitiv este conectat la acea retea wireless. La navigare pe internet va merge UN PIC mai greu decat netul prin cablu, ca deh, e router.

In principiu cam astea-s. Si stai linistit, ca daca gresesc, vin sacalii din urma si ma corecteaza. In fond o sa-ti primesti raspunsurile.hee hee

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti sa-ti iei router, dar de 300, nu de 150. Nu inteleg de ce sa iei de 150 cand poti lua de 300? Pentru instalarea lui, insa iti va trebui un calculator.
Routerul il vei cascada cu modemul. Firul de la Internet il bagi in modem si din iesirea modemului te duci pe intrarea routerului!
Cum setezi routerul, vezi aici: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless

| John1973 a răspuns:

Da poti baga router daca n-ai pc http://bit.ly/1C6jpnp